Avrupa Çevre Ajansı’nın raporuna göre, hava kirliliği, 2015 yılında Avrupa’da yüz binlerce kişinin ölümüne neden oldu.

Avrupa Çevre Ajansı (EEA) tarafından açıklanan rapora göre, hava kirliliği 2015 yılında Avrupa çapında 500 binden fazla erken ölüme neden oldu.

EEA'nın raporu 28 Avrupa Birliği ülkesinin yanı sıra Avrupa Birliği'nde yer almayan 11 ülkede yapılan hava kalitesi analizinin güncellenmiş haline dayanıyor.

2 bin 500'ü aşkın gözlem noktasından toplanan verilere göre karayolu taşımacılığı Avrupa'daki hava kirliliğinin nedenleri arasında başı çekiyor. Londra ve Paris gibi şehirlerin yanı sıra, Almanya ve Türkiye'nin birçok yerinde, dizel araçlardan kaynaklanan hava kirliliğinin yaygın olduğu belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan raporda da benzer verilere dikkat çekilerek, hava kirliliğinin özellikle çocukların sağlığı açısından tehlike oluşturduğu belirtildi.

Raporda, dünya çapında 2016 yılında açık ve kapalı mekânlardaki hava kirliliğinin solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu ve beş yaş altı 543 bin çocuğun ölümüne yol açtığı belirtildi. Örgüt, özellikle kömürlü sobalarının kullanımının yaygın olduğu yoksul ülkelerdeki çocukların risk altında olduğuna dikkat çekiyor. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler