​İşgal altındaki Batı Şeria'da işgal ordusunun baskını sırasında 2'si Filistin Askeri İstihbarat Servisi'nden olmak üzere 3 kişi şehit oldu.

İşgal ordusu, Çarşamba gecesi geç saatlerde Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin şehrinde aranan Filistinlileri bulmak için şafak öncesi baskın düzenledi.

Sağlık Bakanlığı, baskında 3 kişinin şehit olduğunu; bunlardan 23 yaşındaki Teğmen Ethem Aleyvi ve 32 yaşındaki Kaptan Teysir İsa'nın Filistin Yönetimi'nin Askeri İstihbarat kuvvetinin üyeleri olduğunu bildirdi.

Diğer şehidin ise daha önce işgal hapishanelerinde kalan Cemil Mahmud el-Amuri'nin olduğu kaydedildi.

Aynı şekilde güvenlik biriminden olduğu belirtilen Muhammed Semir Muneyzil de işgal güçleri tarafından vurularak yaralandı. Tedavi edilmek üzere Cenin Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenilen yaralının, sağlık durumunun kötü olduğu ve hemen ameliyat odasına alındığı belirtildi.

Ramallah Yönetimi: Bu bir devlet terörüdür

Filistin'deki Ramallah Yönetiminin Başbakanı Muhammed Iştiyye, saldırıya tepki gösterdi.

İştiyye, saldırının işgal ordusunun gizli askeri birimleri tarafından yapıldığını belirterek bunun,  "ciddi sonuçları olacak organizeli bir devlet terörü" olduğuna dikkat çekti.

Saldırıyı, Netenyahu'nun gitmeden önce tepkiler oluşturarak görev süresini uzatmaya yönelik bir teşebbüs olduğunu değerlendiren İştiyye, uluslararası kamuoyunu  saldırıya tepki vermeye çağırdı.

HAMAS'tan tepki

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, işgal askerleriyle çatışmaya girdikleri sırada şehit düşen Filistinlilerin milli mücadele ruhunu takdirle karşıladı.

Berhum, şehitlerin ortaya koyduğu direniş ruhunu, Filistin halkının özgür olduğunun, oldubittilere teslim olamayacağının ve işgal politikalarına boyun eğmeyeceğinin kanıtı şeklinde değerlendirdi.

Berhum, "Bedeli ne olursa olsun, düşman askerlerinin ve siyonist yerleşimcilerin saldırı ve baskınlarına karşı Filistin halkının milli görevlerini yerine getirmesini engelleyebilecek hiçbir güç yoktur." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler