​İtalya'da koalisyon hükümetinin ortaklarından Italia Viva (Iv) partisinin lideri eski başbakanlardan Matteo Renzi, hükümetten çekildiklerini açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Renzi, Italia Viva partisinden hükümette yer alan 2 bakanın istifa edeceğini söyledi. 2 bakanın çekilmesi hükümeti parlamentoda çoğunluktan yoksun bıraktı ve çöküşün eşiğine getirdi.

Siyasi analistler, kararın Covid-19 salgınını kontrol altına almak için mücadele eden İtalya'yı siyasi kaosa sürükleyeceği değerlendirmesinde bulunuyor.

Renzi, uzun süredir hükümeti istifa etmekle tehdit etmiş ve Başbakan Conte'nin ekonomiyi diriltmek için Avrupa Birliği'nin vaat ettiği milyarlarca avroyu nasıl harcayacağına ilişkin planlarından yakınmıştı.

Italia Viva partisinin lideri ve eski Başbakan Matteo Renzi, Conte’nin hükümetini bozup bozmayacaklarına çarşamba günü karar vereceklerini açıklamıştı.

Renzi, "Ne pahasına olursa olsun hükümete olalım diye bir düşüncemiz yok" açıklamasında bulunmuş ve "Eğer hükümette olmamızı istiyorsanız fikirlerimizi dinleyin" ifadelerini kullanmıştı.

Renzi’nin hükümetten çekilme kararıyla birlikte Conte hükümeti parlamentodaki çoğunluğu kaybetmiş oldu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler