Suudi Krallığı, Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Fakat cenazenin nerede olduğuna dair bir bilgi paylaşılmadı.

Suudi Krallığı, Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu.

Suudi devlet televizyonundan yapılan duyuruda, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Konsolosluğu'nda hayatını kaybetmesiyle ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığı açıkladı.

Kaşıkçı'nın ölümünde parmağı olan herkesten hesap sorulacağı ve sözde adalete teslim edileceği belirtildi.

Kaşıkçı'nın cenazesi nerede?

İddia edilen arbedenin neden çıktığı ve Kaşıkçı'nın cenazesinin nerede olduğuna dair bir bilgi paylaşılmadı.

Kaşıkçı'nın akıbetine ilişkin açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Kralı Selman bin Abdulaziz telefonda görüşmüştü.

İkili görüşmenin basına duyurulmasının ardından kısa süre sonra Kaşıkçı'nın öldüğü açıklandı.

Bu arada Suudi Arabistan'da yayımlanan kraliyet kararnamesiyle, Suudi Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri ve 5 üst düzey yetkili de görevden alındı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Suudilerin gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın üst düzey danışmanlarından istihbarat yetkilisi General Ahmed el Assiri’yi sorumlu tutmaya hazırlandığını daha önce yazmıştı.

NYT’ye göre kaynaklar, "Suudi yöneticilerin, General Assiri’nin Muhammed bin Selman’dan Kaşıkçı’yı yakalaması için sözlü yetki aldığını ancak Assiri’nin bu yetkiyi ya yanlış anlayarak ya da yetkilerini aşarak gazeteciyi öldürdüğünü söyleyeceklerini" aktarmıştı.

Açıklamaya göre ayrıca, Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkanlığı yeniden yapılandırılacak.

Kaşıkçı'nın akıbeti 18 gün boyunca kamuoyundan gizlendi

Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkanlığının yeniden yapılandırılması için kurulacak bakanlık komitesinin başında Veliaht Prens Bin Selman olacak.

2 Ekim günü Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğuna girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbeti 18 gün boyunca kamuoyundan gizlendi.

Sürecin sonunda Kaşıkçı'nın bir arbedede öldüğünün duyurulması, senaryonun çok basit bir şekilde hazırlandığı yorumlarını beraberinde getirdi.

Bundan sonra sürecin nasıl işleyeceği ise kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

Cinayet olayı nedeniyle Türkiye-Suudi ilişkisi, Avrupa ve ABD'nin takınacağı tavrın ne olacağı da merak ediliyor. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler