Fransa Piskoposlar Birliği Sözcüsü Thierry Magnin, Katolik Kilisesi bünyesinde çocuk istismarından mağdur olanlara tazminat ödeneceğini açıkladı.

Katolik Kilisesi’nin ilk etapta yaklaşık 200 mağdura ödeme yapması bekleniyor.

Fransa Piskoposlar Birliği, geçen yıl mağdurlara tazminat ödenmesi için toplanacak bağışlarla bir fon oluşturulmasını kararlaştırmıştı.

1970 ile 1991 yılları arasında kiliselerde eğitim alan ve yaşları sekiz ile 12 arasında değişen yüzlerce çocuğun rahipler tarafından istismar edildiği belirtiliyor.

Yaklaşık 3 yıl önce Fransa’nın Lyon kentinde başlayan ve bütün ülkede yankı uyandıran Katolik Kilisesi’ndeki çocuk istismarı iddiaları ile ilgili bağımsız bir komisyon kurulmasına karar verilmişti.

Sayıları 120’yi bulan piskopos, Lourdes kentinde perşembe ve cuma günü yıllık olağan kurultaylarını gerçekleştirmişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler