Hamas Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın yargıçların emeklilik yaşı ve Yüksek Yargı Konseyi kararlarını değerlendirerek, Abbas'ın yargıyı tamamen kontrolü altına almak istediğini söyledi.

Musa Ebu Merzuk, Abbas'ın Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve kurumlarını, Fetih Merkez Kurulu'nu, ve hükümeti kendi ölçülerine göre şekillendirdiğini ve Filistin Parlamentosu'nu feshettiğini belirtti.

Abbas'ın son olarak yargıyı şekillendirmek ve üzerindeki kontrolünü artırmak için iki ayrı karar aldığını kaydeden Ebu Merzuk, Filistin Yönetimi Başkanı'nın yargıçların emeklilik yaşını 60'a düşürdüğünü ve Yüksek Yargı Konseyi'ni feshederek bir yıl süreyle görev yapacak geçici yargı konseyi oluşturduğunu ifade etti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, yayınladığı iki kararnameyle yargıçların emeklilik yaşını 60'a indirdi ve Yüksek Yargı Konseyi'ni feshederek geçici bir yargı konseyi kurdu.

Yeni kurulan konseyin, Yüksek Yargı Konseyi'nin görevlerini yerine getireceği, mahkeme heyetlerini şekillendireceği ve yargı ıslahı için gerekli düzenlemeleri yapacağı bildirildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler