​Uluslararası Ceza Mahkemesi hakimleri, Myanmar'ın Rohingya Müslümanlarına yönelik işlediği suçlarla ilgili soruşturma açılmasına karar verdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesinden (ICC) yapılan açıklamada, Bangladeş'in mahkemenin bir üyesi olduğu, Arakanlı Müslümanlara yönelik işlenen suçların bir kısmının burada işlendiği ifade edildi.

Savcı Fatou Bensouda'nın soruşturma açma talebini inceleyen mahkeme heyeti, Arakanlı Müslümanların Bangladeş'e sürgün edildikleri esnada Myanmar'ın insanlık suçu olarak nitelendirilebilecek yaygın şiddet eylemlerini işlediğine dair bir neden olduğuna karar verdi.

Myanmar'ın ordusu, Ağustos 2017'de Arakanlı Müslümanlara yönelik toplu tecavüz, işkence, katliam, soykırım başlatmış, ardından 700 binden fazla Rohingya Müslümanı, komşu Bangladeş'e sığınmıştı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler