​Rusya Savunma Bakanı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'de 2 gün içerisinde kimyasal saldırı provokasyonunun planlandığını iddia etti.

Suriye'nin Kafr Zayta köyünde kimyasal saldırı provokasyonunun planlandığını söyleyen Rusya Savunma Bakanı Sözcüsü İgor Konaşenkov, önümüzdeki 2 gün içerisinde saldırının yapılacağını ileri sürdü.

Konaşenkov, İngiliz 'Olive Group' askeri şirketinin eğittiği bir grubun, kimyasal saldırıdan sivilleri kurtarma mizanseni gerçekleştirmeyi planladığını belirtti.

Saldırı planının "Beyaz Miğferler" grubu üyeleri tarafından Ortadoğu'daki ve yabancı ülkelerdeki basına servis etmek için videolar çekmeyi planladığını söyleyen Konaşenkov, bu mizansenle Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçlanacağını ifade etti.

Sözcü Konaşenkov, "Önümüzdeki 2 gün içinde Habit'in 6 kilometre güneyindeki Kafr Zayta yerleşim biriminde roket atarlarla kimyasal maddeler içeren patlayıcılar kullanılarak saldırı gerçekleştirilmesi planlanıyor" dedi.

"İdlib'de yeni bir kimyasal oyun yapım aşamasında"

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah, ABD'nin Suriye'ye yönelik yeni bir saldırıyı bahane etmek için İdlib'de kimyasal saldırı provokasyonu hazırlandığı yönünde Rusya ve Suriye'den gelen açıklamalara destek verdi.

Batı ülkelerini Suriye'ye saldırmak için bir kimyasal provokasyon hazırlamakla suçlayan Nasrallah buna karşın bu ülkelerin Yemenli çocuklara karşı işlenen suçlara sessiz kaldığını söyledi.

Nasralah " Tüm veriler İdlib'de yeni bir kimyasal oyunun yapım aşamasında olduğunu gösteriyor. Bu arada Batı, Suriye'ye yönelik bir askeri saldırganlık için bahane ararken Yemenli çocuklara yönelik suçlara göz yumuyor." şeklinde konuştu. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler