İsrail işgal güçleri Batı Şeria'nın Beytülahim vilayetinde bulunan El-Velice köyünde bazı binalara yıkım ihtarları bıraktılar.

Siyonist şgalciler, El-Velice köyünün Aynu Cuveyze Mahallesi'ne baskın düzenleyerek bazı evlerin, istinat duvarlarının ve su kuyularının inşaatının durdurulması için ihtar yazıları verdi.

El-Velice köyü Kudüs şehrinin 5.8 km güneyinde, Beytülahim şehrinin ise 4 km kuzeyinde yer alıyor ve 1948'de terk edilmiş yerleşim alanlarından. Burası aynı zamanda Filistin'in en eski köylerinden sayılıyor.

Siyonist işgalciler, köyün arazisinin yüzde 74'üne 1948'de el koymuştu. O zaman köyün binaları ve evleri yıkıldı ve enkazı üzerine Amindav yahudi yerleşim merkezi inşa edildi. Ancak köyün bazı bölgelerinde hâlen Filistinliler ve onların eserleri varlığını sürdürüyor.

Siyonist işgal rejimi, El-Velice'de Filistinli varlığına tamamen son vermek için yıkım faaliyetlerini 1970'li yıllardan beri sürdürüyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler