​Somali'nin başkenti Mogadişu'daki hapishanede en az 15 Eş-Şebab mahkumu ve 4 askerin hayatını kaybettiği olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Somali Adalet Bakanı Hasan Hüseyin Hacı, olayın nasıl gerçekleştiğini belirlemek için soruşturmanın devam ettiğini, sonucun kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Hacı, olaydan sonra bazı Eş-Şebab mensuplarının gözaltına alındığını, "Soruşturma sonucu mahkumların silahları nasıl elde ettiği ortaya çıkacak. Suçlu her kimse kanunun tüm gücüyle karşı karşıya kalacak." dedi.

Hacı, "Mahkumlardan bazıları silah aldıktan sonra suç işlemiş ve hapishane gardiyanları ile çatışmış. Mahkumların can kaybına neden olan silahı almalarına kimin yardım ettiğini araştırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Hapishane yetkilileri, asker ve Eş-Şebab mahkumları arasındaki silahlı çatışmada 15 mahkumun öldüğünü ve 7 kişinin de yaralandığını doğruladı. Yetkililer ayrıca, çatışmada 4 askerin hayatını kaybettiğini, birinin de yaralandığını kaydetti.

Başbakan vekili Mehdi Mohamed Guled, Mogadişu Merkez Hapishanesi'ndeki ölümcül saldırıyı soruşturmak için 5 kişilik bir komite kurdu. Komitenin, 10 gün içinde bir rapor sunacağı bildirildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler