Sudan İslam Fıkıh Akademisi, yayınladığı fetvada, "Siyonist işgal rejimi ile barış ve normalleşme adı altında yapılan tüm anlaşmalar haramdır." denildi.

Yayınlanan fetva, ülke gündeminde işgal rejimi ile Sudan arasında normalleşme ilişkilerinin yakın zamanda başlatılacağına dair haberlerin yer aldığı bir döneme denk geldi.

Sudan'da Dışişleri Bakanlığı'na vekâleten getirilen Ömer İsmail Kameruddin daha önce yaptığı açıklamada, ABD’nin Sudan'ın işgal rejimi ile ilişkileri normalleştirmesini istediğini, karşılığında Sudan’ın teröre destek veren ülkeler kategorisinden çıkarılmasını vadettiğini söylemişti.

Diğer yandan, ağustos ayında Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Haydar Bedevi, Sudan’ın işgal rejimi ile ilişkileri normalleştirme niyetinde olduğunu söylemiş ancak Sudan Dışişleri Bakanlığı bunu yalanlamıştı.

Açıklamanın ardından Sözcü Bedevi görevinden uzaklaştırılmıştı.

Merkezi Katar'ın başkenti Doha'da bulunan Dünya Müslüman Alimler Birliği de geçen ay siyonist işgal rejimi ile barış yapmanın ve normalleşmenin haram olduğu yönünde fetva vermişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler