Rus ordusu, Suriye rejiminin yaklaşık iki ay süren saldırılarının ardından Doğu Guta'nın tamamını ele geçirdiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye rejimine bağlı güçlerin Doğu Guta'da kontrolü tamamen sağladığını duyurdu.

Yaklaşık iki ay süren ve en az iki bin kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından Baas rejiminin ele geçirdiği yerler arasında, kimyasal saldırının olduğu Duma da var.

Suriye rejimi Rusya'nın da desteğiyle Şam kırsalındaki Doğu Guta bölgesine iki ay önce saldırı başlatmış, bölge haftalar süren yoğun bombardımanın ardından üçe bölünmüş daha sonra kademeli olarak ele geçirilmişti.

Bölgede faaliyet gösteren muhalif gruplarla Rusya'nın arabuluculuğunda yapılan anlaşmalar sonrası muhalifler bölgeden tahliye edilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı bu sabah Suriye rejiminin Duma'da kontrolü sağladığını duyurdu. Böylece Doğu Guta'nın tamamı Şam'ın kontrolüne geçti. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler