Avrupa Parlamentosu, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kararında Suudilere silah ambargosu çağrısı yaptı.

Avrupa Parlamentosu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak hazırlanan karar tasarısını kabul etti. Tasarıda, Kaşıkçı’nın öldürülme koşulları “insanlığa karşı suç” olarak tanımlandı. Kaşıkçı’nın işkenceyle öldürülmesi kınandı.

Suudilerden “gazetecinin cesedinin nerede olduğunu” açıklaması istenen karar tasarısında "yargısız infaz gibi sistematik uygulamaların insanlık suçu teşkil ettiği” belirtildi.

Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sorumlu Suudi vatandaşlarına yönelik, vize yasağı ve mal varlıklarının dondurulması gibi yaptırımlar hazırlaması için AB devletlerine çağrıda bulunuldu.

AB Konseyinden, Suudi Arabistan'a AB genelinde bir silah ambargosu uygulanması için ortak tutum belirlemesi talep edilen kararda, buna Suudi yönetimi tarafından baskı aracı olarak kullanılabilecek gözetim sistemlerinin de dâhil edilmesi gerektiği kaydedildi. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler