​Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanları ve bazı bilim adamları, üst düzey bir İtalyan doktorun Coronavirus salgınına neden olan virüsün potansiyelini kaybettiğine dair iddialarının bilimsel temele dayanmadığını ifade etti.

İtalya'nın Covİd-19 salgınının yükünü taşıyan İtalya'daki San Raffaele Hastanesi'nde yoğun bakım başkanı olan Profesör Alberto Zangrillo, dün devlet televizyonuna yeni tip Coronavirus'ün "klinik olarak artık mevcut olmadığını" söyledi.

Ancak DSÖ epidemiyoloğu Maria Van Kerkhove'nin yanı sıra virüsler ve bulaşıcı hastalıklar hakkındaki diğer uzmanlar, Zangrillo'nun iddialarının bilimsel kanıtlarla desteklenmediğini söyledi.

Uzmanlar, yeni tip Coronavirus'ün, bulaşma şeklinde veya neden olduğu hastalığın ciddiyetinde önemli ölçüde değiştiğini gösteren hiçbir veri olmadığını söyledi.

Van Kerkhove gazetecilere verdiği demeçte, "Virüsün aktarılabilirliği ve ciddiyeti açısından değişen bir şey yok." dedi.

İngiliz bulaşıcı hastalık Profesörü Martin Hibberd de virüsün genetik değişikliklere uğradığı veya zayıfladığı yönündeki fikirleri desteklemediğini söyledi.

Hibberd, genom analizinden elde edilen verilere göre, virüsün ciddiyetini halen muhafaza ettiğine dikkat çekti.

İtalya'da eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin kişisel doktoru olarak tanınan Zangrillo ise söylediklerinin bilim adamı Massimo Clementi tarafından yürütülen bir çalışma tarafından da desteklendiğini söyledi.

Zangrillo, "Asla virüsün değiştiğini söylemedik ancak virüs ile konakçı arasındaki etkileşimin kesinlikle değiştiğini söyledik." dedi.

Zangrillo, bunun ya virüsün henüz tanımlanamayan farklı özelliklerinden ya da enfekte olanların farklı özelliklerinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Glasgow Üniversitesi Virüs Araştırmaları Merkezi uzmanı Oscar MacLean da virüsün zayıfladığı yönündeki düşüncelerin "bilimsel literatürdeki hiçbir şey tarafından desteklenmediğini ve aynı zamanda genetik nedenlerle de mantıklı görünmediğini" ifade etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler