Ağrı başta olmak üzere Ardahan, Iğdır ve Kars’ta SERKA ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen eğitimlerde 2 bin 143 kişi girişimcilik sertifikalarını aldı.

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Küçük ve Orta ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde düzenlenen eğitimlerle 2 bin 143 kişi girişimcilik sertifikası sahibi oldu.

SERKA tarafından yapılan bilgilendirmede, 4 ilde toplamda 81 Girişimcilik Eğitimi düzenlendiği belirtildi.

Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcilerin kuracakları işletmelerin başarı düzeylerini arttırmak amacıyla düzenlenen eğitimlere başvuran toplam 2 bin 369 katılımcıdan 2 bin 143'ü eğitimini tamamlayarak KOSGEB'den girişimcilik sertifikası almaya hak kazandı.

Eğitimlerin başladığı tarihten bugüne kadar en fazla eğitim Ağrı'da düzenlendi. Ağrı'da düzenlenen 33 eğitime başvuran 978 kişiden 917'si sertifika aldı.

En az eğitim ise Iğdır'da gerçekleştirildi. Buna göre düzenlenen 4 eğitimde, başvuran 120 kişiden 111'i girişimcilik sertifikası aldı.

Kars'ta düzenlenen 28 eğitimde ise başvuruda bulunan 792 kişiden 678'i belge almaya hak kazandı.

Ardahan'da ise, 16 eğitim düzenlendi. Başvuruda bulunan 479 kişiden 437'si girişimcilik sertifikası almaya hak kazandı.

70 saatlik ücretsiz eğitimi tamamlayan ve KOSGEB tarafından başarılı bulunan girişimcilere 30 bin TL'ye kadar hibe, 70 bin liraya kadar da faizsiz kredi desteği veriliyor. Eğitimlerde katılımcılara, girişimcilik niteliklerinin sınanması, iş fikirlerinin geliştirilmesi, yaratıcılık egzersizleri, iş planı kavramı ve öğeleri, pazar araştırması, pazarlama, üretim, yönetim, finansal planlar, iş planının yazılması ve sunumu konularında bilgi veriliyor.

Ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne başvuruda bulunmak isteyen girişimci adayları, detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için Serhat Kalkınma Ajansı'nın Kars merkezdeki binası ile Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerinde bulunan Yatırım Destek Ofislerine başvuruda bulunabileceği belirtildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler