Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şubesi, 19. Milli Eğitim Şura’sında en çok tartışılan üç konuyu değerlendirdi.

Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şubesi Başkan Vekili Naif Keleş, 19. Milli Eğitim Şura'sında en çok tartışılan üç konuyu değerlendirdiği yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Eğitim geçmiş ve gelecek arasında süregelen insani bir faaliyettir. özellikle modern çağa geçtikten sonra her daim tartışılan ancak ortak bir zeminde buluşulamayan ve kıyamete kadarda tartışılacak bir konudur. Eğitime sadece öğrenme olarak bakılmamalıdır.

Eğitim, üretimdir. Eğitim, kalkınmadır. Eğitim, stratejidir. Eğitim, güçtür. Eğitim, Bilgidir. Eğitim, Kültürdür. Eğitim, Ahlaktır. Eğitim, İnsanın kendini bulmasıdır. Eğitim, İnsan İlişkileridir. Eğitim, Felsefedir.

Bunlar sadece birkaç örnektir. özellikle insanın kendisini, kültürünü unutması ve toplumda süregelen ahlaki duyarlılığını yitirmesiyle eğitim, siyasi bir ideoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Oluşan kutuplaşmalar neticesinde tavsiye niteliğinde kararların alındığı 19. Milli Eğitim Şurasında kendini hissettirmiştir. Görüldü ki bazı sendikalar Şura'ya, sadece Eğitim Bir Sen'i hükümet üzerinden vurmak ve üyelere karşı algı operasyonu yapmak için gelmişlerdir. Eğitim Bir Sen'in Şura'da sunduğu maddeleri, rejime karşı havasını oluşturarak yandaş medyalarına servis yaptılar. Oysa Eğitim Bir Sen, Toplumun tüm kesimini ilgilendiren ve toplumun büyük bir kesiminin desteklediği maddelerle eğitimde niye yetkili sendika olduğunu göstermekle beraber, farkını da ortaya koymuştur.

Din dersinin lkokul 1,2 ve 3'üncü sınıflarda zorunlu olması

Neymiş Efendim, Din dersinini lkokul 1,2 ve 3'üncü sınıflarda zorunlu olması kabul edilecek bir tarafının olmadığını söylüyorlar. Bunu söyleyenlerin batı ülkelerinde din dersinin standart bir ders olduğundan haberi olmamakla beraber, kilisenin kontrolünde olduğunu da bilmiyorlar. Oysa ki bu ders doğruyu, adaleti ve gerçeği anlatıyor.

Okul öncesinde Değerler Eğitimi olur mu? Tek korku bu eğitimde İslami konuların ön plana çıkarılması. Bizim atalarımız değil miydi, "Ağaç Yaş İken Eğilir'' diyen. Çocuk bu yaşta toplumsal, kültürel ve ahlaki değerleri öğrenmesi ve benlik kimliğinin inşası için bunun ne derece faydalı olacağını uygulanmaya başladıktan sonra herkes görecektir.

Karma Eğitim

Eğitim Bir Sen olarak hiçbir zaman karma eğitim kaldırılsın demedik. Eğitimde farklı seçeneklerin sunulması ve ebeveynlerin tercih hakkının olması demokratik toplumların gereğidir. Eğitim Bir Sen olarak karma eğitimin yasal zorunluluktan çıkarılması ve kız, erkek için ayrı ayrı okullarının da açılması gerektiğine inanıyoruz.

Meslek liselerinde"alkollü içki ve kokteyl hazırlama" dersi.

Anayasamızın 68. Maddesi diyor ki: Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır. Anayasamızda böyle bir madde varken ve daha önemlisi toplumun benimsemediği bu dersin olması kabul edilebilir bir durum değildir.

"Eğitim Bir Sen'in 19. Milli Eğitim Şura'sına sunduğu 81 maddenin tümü, öğretmenlerimize, Eğitim Yöneticilerimize, çocuk ve gençlerimize ve bütün topluma hem bugüne hem geleceğe yönelik umut verici ve ufuk açıcı etkiler bırakacaktır. Eğitim Bir Sen, her düzeyde ve her yaşta öğrenme motivasyonuna ve öğrenmeye devam etme disiplinine sahip olan, bilgiyi hem içerik hem de süreç olarak aktarabilen ve kullanabilen, insan olarak sahip olması gereken değerleri ve bu değerlere uygun davranışların kazanılmasında okulun yanı sıra kâr amacı gütmeyen her türlü kuruluştan yararlanabilen insan, mevcut sorunlarımızın çözümünü kolaylaştırmak yanında geleceğe dair hedeflerimize ulaşmamızı da hızlandıracak her türlü çalışmaya katkı sunacaktır." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler