Van İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (VİM-DER) ailelere, çocukları için seçmeli ders olarak Hz. Muhammed'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmelerini tavsiye etti.

VİM-DER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Akan, yaptığı yazılı açıklamada, 2015–2016 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde ilkokul 4. sınıf, ortaokul ve lise öğrencileri için en önemli noktanın seçmeli ders olduğunu vurguladı.

Ailelere çağrıda bulunan Akan, çocuklarımızın din, ahlak ve değerler dünyamızdan kopmaması adına Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed'in (sav) Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri hususunda tavsiyelerde bulundu.

"Çocuklarımızın dünya ve ahireti için bu dersleri tercih edin"

2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde ilkokul 4.sınıf, ortaokul ve lise öğrencileri ile velileri için en önemli noktanın seçmeli dersler olduğuna işaret eden Akan,

"Genç yavrularımızın din, ahlak ve değerler dünyamızdan kopmaması adına Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed(sav)'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri hususunda onları teşvik etmeliyiz. Orta öğretim ve lisede eğitim gören öğrenciler bu dersleri niçin tercih etmeli? Ahlaklı bir toplumun yolu ahlaklı bireylerden geçer. Ahlak eğitimi ise Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatından örneklerin etkili ve cazip bir biçimde teşvik edilmesiyle mümkündür. öğrencilerimizin en temel ibadet olan namazı kılabilmeleri ve örnek insan Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (sav) hayatını öğrenerek O'nu daha iyi tanımaları ancak küçük yaşlarda alınan eğitimle gerçekleşecektir." İfadelerini kullandı.

Söz konusu derslerin öğrencilerin, İslami konularda daha etkin bir bilgi birikimine sahip olmalarına ve İslam'ı bizzat hayatın içinde yaşanması gereken bir değer olarak anlamalarına katkı sağlayacağının altını çizen Akan, "Hayatın her alanında tehlikelerle karşılaşan çocuklarımız, kendi doğrularını ve fikir yapılarını oluştururken sağlıklı bir din ve ahlak eğitimine de ihtiyaç duymaktadırlar. Doğdukları andan itibaren bütün ihtiyaçları ebeveynleri tarafından giderilen evlatlarımızın eğitim ihtiyacı da yine velileri tarafından karşılanmalıdır. Kötü alışkanlıklar, bağımlılıklar, zararlı arkadaşlar gibi faktörlerle çevrelenmiş bir sosyal yapıda ayakları yere sağlam basan ve doğru ile yanlışı ayırt edebilen bireyler yetiştirmenin en önemli dayanaklarından biri de hiç şüphesiz doğru din eğitimidir. Dinimize ait bazı pratik uygulamalar için gerekli olan bilgi ve becerileri küçük yaşlarda çocuklarımıza kazandırmak gerektiğinin bilincinde olmalıyız." diye konuştu.

"Geleceğin inşası gençliğin ihyasıyla mümkündür"

Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın her bir gencimizin manevi dinamiklere sahip olması gerektiğini vurgulayan Akan sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Bir neslin kaderini bir önceki nesil belirler. Sizler, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed'in (sav) Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini seçmekle sadece bir ders seçmiş olmuyorsunuz. Aynı zamanda çocuklarımızın ve milletimizin geleceğini de seçmiş oluyorsunuz. Seçmeli derslere bu hassasiyetle bakmanızı rica ediyoruz. Unutmayalım ki, geleceğin inşası gençliğin ihyasıyla mümkündür." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler