​Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kentte mevcut sera sayısını arttıracaklarını ve bunu ekonomik bir kazanç kapısı haline getireceklerini söyledi.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Bismil ilçesinde sera üreticileri ile bir araya geldi.

İlçeye gelişinde Bismil Belediye Başkan vekili Kaymakam Turgay Gülenç tarafından karşılanan Vali Güzeloğlu, beraberindeki heyetle ilk olarak Bismil bitkisel palet üretim ve pazarlama tesisini gezip, burada yetkililerden bilgi aldı.

Ardından TMO'ya ait buğday silolarını gezen Vali Güzeloğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinden siloların durumu ile ilgili brifing aldı.

Daha sonra ilçede bulanan bir serayı ziyaret eden Vali Güzeloğlu, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Serada topraksız tarım uygulandığını söyleyen Vali Güzeloğlu, toprak yerine ortam kültürü olarak perlit kullanıldığını belirtti.

Diyarbakır çok önemli tarımsal merkez olduğunu söyleyen Güzeloğlu, "Diyarbakır’da kurulu toplam 33 tane sera var. Bunun sayısını artıracağız. Ekonomik olarak bir gelir, kazanç kapısı haline getireceğiz. İklim avantajını kullanarak serada ürün çeşidini çoğaltacağız. Bu seralarda ortalamada bir dekarda yılda yaklaşık 30 ton civarında bir domates ürerimi var. İyi bakılırsa salatalıkta 20-25 ton civarda bir ürün alınıyor. Bu çalışmalar kapsamında tarım il müdürümüz, kooperatifteki arkadaşlarımız yoğun bir iş birliği içerisindeyiz.  Hep diyoruz, Diyarbakır’a desteğimiz 2023’te tarımsal üretim merkezi haline getirmek. Sera dahil bütün üretim alanında mevcut üretim kapasitemizi çoğaltmak. Bu konuda çiftçimizin, üreticimizin yanındayız. Bugün olduğu gibi hem maddi hem manevi olarak yanlarında olmaya devam edeceğiz. Tarım çok stratejik bir sektördür. İnsanın yaşaması için, insanın neslinin devam etmesi için vazgeçilmez bir sektör.  Bitkisel ve hayvansal üretim olmak üzere. Diyarbakır da bir yeryüzü cennetidir. Biz her şeye sahibiz hamd olsun. Verimli topraklara, iklime ve sulama kaynaklarına… En önemlisi çalışan güzel insanlara sahibiz." dedi.

Bismil Sanayi Sitesi'ndeki esnafı da ziyaret eden Vali Güzeloğlu, sanayi sitesinde mesleki bir okulun kurulması için Bismil Sanayi Sitesi yetkileriyle protokol imzaladı. (Hasan Gündüz-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler