"Dünya kayısı başkenti" olarak bilinen Malatya'nın 3 ilçesinde kurulan "Kayısı Kükürtleme ve Kurutma Tesisleri sayesinde kayısıda istenilen düzeyde kükürt oranı ayarlanmış olacak.

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya'da Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının hibe desteğiyle Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde kurulan Kayısı Kükürtleme ve Kurutma Tesisinde incelemelerde bulundu.

Yeşilyurt ilçesi Şahnahan Mahallesindeki Kükürtleme ve Kurutma Tesisini inceledikten sonra açıklamalarda bulunan Çalık, Gaziantep'in baklavası ve Aydın'ın incirinden sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip üçüncü ürünü olan Malatya kayısısında kükürtleme sorununu çözeceklerini ifade etti.

"İstenen miktarda kükürtlemeyi sağlıyor"

Şahnahan ve etrafındaki mahallelerin, kurulan tesisten istifade edeceğini aktaran Çalık, tesis sayesinde kuru kayısıda kükürt miktarının istenen seviyede ayarlanacağını ve diğer meyve-sebzelerin kurutularak çiftçiye alternatif gelir sağlanacağını kaydetti. 

Çalık, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Malatya'yı ziyaretleri sırasında, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün hazırladığı bu projeyi kendilerine sunduklarını anımsatarak projenin hibe desteği aldığını ifade etti.

Kayısıdaki kükürt sorunu

"Doğanşehir ve Kale ilçesine de kurulacak"

Çalık, kayısı kükürtleme tesisinin Akçadağ, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerine kurulduğunu, Doğanşehir ve Kale ilçelerine de kurulacağını belirterek "AB'ye uyum kapsamında kayısıdaki kükürt oranının 2000 parts per million'un (ppm) üzerinde olmaması gerekiyor. Avrupa 2000 ppm'i sınır tutarken, ABD'de bu oran 3000 ppm. Üreticilerimiz islim damında kayısılarını kükürtlerken maalesef bu oranları kontrol edip denetleme imkanları yok. Göz kararı kükürt konuluyor, islim damında kükürtleniyordu. Yeni tesisimizde kurulan mekanizma, kayısının her yerini eşit oranda kükürtleyecek. Kükürdü kontrollü hale getirdiğimizde hem iç piyasada hem de dış piyasada kükürtle ilgili sorunumuzun kalmayacağını düşünüyorum." dedi.

"Model kayısı fabrikası kurulacak"

Battalgazi'deki Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün bulunduğu araziye Fırat Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle 4,9 milyon TL maliyetle model kayısı fabrikası kurulacağını ifade eden Çalık, "Model kayısı fabrikamızın kurulacağı arazide incelemelerde bulunduk. 2021 yılı ağustos ayında hizmete girecek model fabrika, kayısı işletmelerine tanıtılarak yaygınlaştırılacak ve kayısı üretiminde kalite ve standart problemleri giderilecek." diye konuştu.

Milletvekili Çalık'a ziyaretlerinde Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu eşlik etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler