یاسین بورو، حسین داکاک، حسن گوکگوز، توران یاواش و ریاض گونش که در تاریخ 6 و 8 اکتبر 2014 در شهرک باغلار شهر دیاربکر ترکیه توسط افراد وابسته به پ.ک.ک/ حزب دموکراتیک خلق ها برسر مقبره هایشان یاد شدند.

یاسین بورو، حسین داکاک، حسن گوکگوز، توران یاواش و ریاض گونش که در تاریخ 6 و 8 اکتبر 2014 در شهرک باغلار شهر دیاربکر ترکیه توسط افراد وابسته به پ.ک.ک/ حزب دموکراتیک خلق ها، برسر مقبره هایشان با رحمت یاد شدند.

مراسم یادبودی که توسط وقف کاروان شهدا برگزار شد، توسط روستای ینیکوی برسر مقبره شهدا در قبرستان ینی کوی برگزار شد.

ودات تورگوت، معاون رئیس حزب مطالبه آزاد، عثمان آکتاش، رئیس شعبه دیاربکر هداپار، دوستان و نزدیکان شهدا در مراسم یادبود شهدا شرکت کردند.

مراسم با قرائت قرآن توسط طلاب اتحاد العلما شروع شد.

پس از مراسم نزدیکان شهدا اظهار کردند که هنوز دردلشان تاز ه است.

اوزتکین داکاک، پدر شهید حسین داکاک با بیان اینکه حملات 6 و 8 اکتبر حملاتی بود که نسبت به اسلام صورت گرفته بود، یادآوری کرد که در آن دوران افراد پ.ک.ک مساجد و قرآن ها را سوزاندند و مردم ریش دار را به قتل رساندند.

داکاک با بیان اینکه پسرش حسین و دیگر شهدا مسافر راه باعزتی هستند، گفت: خداوند اجر کسانی را که در این راه می روند، می دهد. دادگاه بندگان چه کار می تواند بکند؟ ما منتظر عدالت الهی هستیم. به اذن خدا ما پیروز خواهیم شد. اگر خداوند نصیب ما بکند با شهدا در آخرت دیدار خواهیم کرد. در دنیا عدالت برپا نشد. اگر 50 سال هم بگذرد حسرت ما نسبت به فرزندمان تمام نمی شود. خداوند شهادتشان را بپذیرد.

ترکیه به وسیله این شهدا بیدار شده است

ملاحات یاواش، همسر شهدی توران یاواش اظهار کرد که به همسر شهیدش و دیگر شهدا افتخار می کند.

یاواش گفت: ما آرمان خود را ترک نمی کنیم. آرمان ما برای خداست. دعاهای ما با مسلمانان است. خداوند از آنها محافظت کند. می خواهیم عدالت برپا شود. می خواهیم هر کسی که مرتکب این جنایات شده است، مجازات شود. ترکیه به وسیله این شهدا بیدار شده است. خداوند ما را از خیر و برکت شهدا محروم نکند.

اگر به پلیس ها دستور دخالت در حادثه داده شده بود، این ها اتفاق نمی افتاد

ظریفه داکاک، مادر حسین داکاک با بیان اینکه اگر نیم عصری هم بگذرد درد دلشان پایان نمی یابد، افزود: صلاح الدین دمیرتاش به قتل آنها فراخوانده است. دمیرتاش همه دزدها، تروریستها و مجرم ها را به کوچه ها ریخت و آنها بچه های ما را به قتل رساندند. تیراندازان در داخل زندان هستند ولی مسئولان آنها بیرون هستند. اگر به پلیس ها دستور دخالت در حادثه داده شده بود، این ها اتفاق نمی افتاد. باید این افراد مورد پرس و جو قرار بگیرند و جلوی عدالت احضار شوند. مجرمین اصلی اینها هستند.

فرزندانمان که بزرگشان کرده بودیم، شکار شکارچیان شدند

داکاک با بیان اینکه در 6 و 7 اکتبر دیاربکر تسلیم پ.ک.ک شد، گفت: آن روز مسئولین فقط تماشاگر بودند. فرزندانمان که بزرگشان کرده بودیم، شکار شکارچیان شدند. می خواستیم دمیرتاش هم در پرونده حوادث 6 و 8 اکتبر قرار بگیرد ولی نشد. باید مجرمین بازداشت شوند.

احساس می کرد که شهید می شود

داکاک با اشاره به شخصیت پسرش حسین، گفت: حسین در 3 سالگی به مسجد می رفت. مسجد و خانه ما نزدیک هم بودند. در 12 و 13 سالگی به آموزش علم اهمیت داد. در مسجد علم می آموخت. اخلاق عالی داشت. قبل از شهادتش احساس می کرد که شهید می شود. پیراهن سفیدی داشت. به من می گفت، "مادر خون شهادتم به این پیراهن مالیده خواهد شد". به من گفت که با این جهان هیچ رابطه ای ندارد و همه وظایفش را انجام داده است و دیگر چیزی ندارد که پشتش بگذارد. وقتی که علتش را می پرسیدم می گفت، "اگر شهید شوم گریه نکن، پایدار باش". حسین شهادت خود را می دید. وصیت می کرد. قرآن می خواند، کتاب می خواند. بیشتر سوره بقره را می خواند. در سوره بقره آیه های شهادت وجود دارد. همه یک شنبه ها از بقالی چیزهایی می گرفت و به بچه های محله امان می داد. از آنها دعا می خواست. به جوانان اسلام را تبلیغ می کرد. می گفت اگر این کار را نکند حسابش را به خدا پس خواهد داد. خیلی از جوانان به وسیله او با اسلام آشنا شدند.

قیمت گونش، مادر شهید ریاض گونش با اشاره به اینکه پسرش همیشه در ذهنش هست، گفت: قاتلان فرزندانمان را به خدا واگذار می کنیم. هیچ وقت عدالت برپا نشد. پسرم اخلاق خوبی داشت. اگر اخلاق خوبی نداشت خداوند شهادت را نصیب او نمی کرد. یک لقمه نان هم که داشت به دوستانش می داد. به نیازمندان کمک می کرد.

فاطمه یاواش، دختر شهید توران یاواش با خاطرنشان کردن گذشت 5 سال از شهادت پدرش، گفت: ناراحت هستم. اگر پدرم اینجا بود، خیلی خوشحال می شدم. ولی او اکنون در جایی که هست خیلی خوشحال هست. چون او در بهشت است.  (ILKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

اخبار مرتبط

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها