ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Afrin'in kendilerinin operasyon alanı olmadığını söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Afrin'in kendilerinin operasyon alanı olmadığını ve Türkiye'nin Afrin operasyonu konusunda kendilerine bilgi verdiğini söyledi.

Votel, Türkiye'nin dün başladığı operasyon konusunda kendilerini bilgilendirdiğini ve Afrin bölgesinin kendi operasyon alanları olmadığını kaydederek, "Askeri kaynaklarımız Afrin'e belirgin bir dikkat veriyor değil." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin niyetini bilmediğini ancak Afrin operasyonunun IŞİD'le mücadeleye yapacağı etki konusunda endişe ettiklerini söyleyen Votel, Türkiyeli yetkililerin kendilerine Münbiç'e yönelik bir operasyondan ise bahsetmediğini dile getirdi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Adrian Rankine-Galloway, yaptığı yazılı açıklamada “Bütün taraflara gerilimi tırmandırmamaları ve en önemli görev olan IŞİD'i ortadan kaldırmaya yönelmeleri çağrısında bulunuyoruz" ifadesine yer verdi.

Rankine-Galloway, "Türkiye'nin ABD tarafından da terör listesine alınan PKK hakkındaki kaygılarını anlıyoruz. ABD, PKK'ya herhangi bir destek sağlamıyor" ifadelerini kullandı. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler