ABD askerleri PKK/YPG'nin kontrolünde bulunan Mardin'in Nusaybin ilçesi karşısındaki Qamışlo'dan çekilip Irak'a geçerken akşam saatlerinde Rusya'dan bir heyetin askeri bir uçakla kente indiği iddia edildi.

Türkiye ile ABD arasında, Barış Pınarı Harekatı'na 120 saat ara verilmesinin ardından Suriye'den çekilen ABD askerleri, yaklaşık 100 zırhlı araçla Irak'a geçti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper dün yaptığı açıklamada, Başkan Trump'ın kararıyla Suriye'den çekilen bin civarındaki Amerikan askerinin Irak'ın batı bölgelerine gönderileceğini bildirmişti.

ABD askerleri, Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısındaki Qamışlo'dan geçerken, bir grup PKK/YPG'linin protestosuyla karşılaştı.

ABD askeri konvoyunun önünü kesen grup, ABD'nin kendilerine ihanet edip terk ettiğini iddia etti.

Öte yandan Rusya'dan aralarında sivil diplomat ve askeri yetkililerin bulunduğu bir heyetin, askeri uçakla akşam saatlerinde Qamışlo Havaalanına indiği iddia edildi.

Rus heyetin, PKK/YPG-PYD'lilerle görüşeceği ileri sürüldü. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler