Anayasa Mahkemesi'nin, 5 siyasi partinin 2017 yıllına yönelik mali denetimine ilişkin kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Mahkeme, mali denetimlere ilişkin yükümlülükleri yerine getirmedikleri gerekçesiyle 5 siyasi parti hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar kıldı.

Doğru Yol Partisi ve As Parti'nin kesin hesap denetimlerinde, parti genel merkezine ait 2017 yılı kesin hesabı ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) tarafından alınmış, parti genel merkezi ve il örgütlerinin kesin hesaplarının incelenip kabul edildiğine ve birleştirildiğine ilişkin kararın gönderilmediğinin tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu partilerin mahkemeye hesap verilebilir şekilde kayıt ve belge düzeninin oluşturulmaması ile hesabın dışında gelir ve gider oluşturulmasının inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler olduğu kaydedildi.

Mahkeme, haberde geçen gerekçelerle Doğru Yol Partisi ile As Parti hakkında yasal işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

Millet ve Adalet Partisi, 1923 Cumhuriyet Partisi ile Güven Adalet ve Aydınlık Partisinin kesin hesaplarında da yapılan incelemelerde, mahkemeye hesap verilebilir şekilde kayıt ve belge düzeninin oluşturulması, hesabın dışında gelir ve gider oluşturulması ve il örgütlerinin kesin hesaplarının sunulmaması, inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler olarak değerlendirildi.

Adı geçen 5 partinin kesin hesaplarının denetimi gerçekleştirilemediğinden 2017 yılı hesaplarının kabul edilmesinin mümkün olmadığına hükmedildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler