Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışına yasak getirileceğini belirtti.

Son günlerde toplu intihar vakalarında konuşulan siyanür satışıyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Yeni mevzuat değişikliğiyle, halkımıza piyasa ve internet ortamından siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışına yasak getiriyoruz." dedi.

Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulan siyanür bileşiklerini içeren maddelerin halka satışı yasaklanacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı, siyanür kullanımı nedeniyle son günlerde meydana gelen üzücü olaylarının tekrar yaşanmaması için ilgili bakanlıklar ve kurumlarla çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Kurum, siyanürlü bileşiklerin halka satışının yasaklanması ve yurt içi satışlarının izlenmesi amacıyla yapılacak mevzuat değişikliğiyle siyanürlü bileşiklerin kontrolsüz kullanımının önüne geçmeyi amaçladıklarını belirtti.  

Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Kurum şu ifadeleri kullandı:

"Mevzuatımızda değişiklik yaparak, piyasa ve internet ortamından siyanür bileşiklerini içeren maddelerin halka satışına yasak getiriyoruz. Düzenleme ile imalatçıdan ithalatçıya, dağıtıcıdan kullanıcıya kadar siyanürlü bileşiklerin satışını ve takibini kontrol altına alacağız." (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler