Diyanet İşleri Başkanlığının Coronavirus salgını tedbirleri kapsamında camilerdeki toplu ibadet ve faaliyetlere ara vermesinden dolayı Beraat Kandili nedeniyle camilere gidemeyen Müslümanlar, geceyi evlerinde ibadet ve dua ederek ihya ediyor.

Ramazan ayının müjdecisi olarak kabul edilen Beraat Kandili, İslam aleminde büyük bir coşku ile idrak ediliyor. Covid-19 salgını nedeniyle Miraç Kandili'nde olduğu gibi Beraat Kandili'nde de camiler boş ve öksüz kaldı.

İslam âlemi, Şaban ayının 15'inci gecesi olan Beraat Kandiline ulaşmanın büyük sevinç ve heyecanını yaşarken, geceyi camilerde ihya edememenin büyük hüznünü yaşıyor. Her kandilde tıklım tıklım dolan camiler, Miraç Kandili'nin ardından Beraat Kandilinde de kapalı kalınca bu yıl kandil kutlamaları vatandaşlar tarafından buruk kutlandı.

"Küçük Buhara" olarak adlandırılan Gaziantep'te bütün kandilleri kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuk demeden 7'den 70'e katılarak ihya eden vatandaşlar, bu yıl ise mübarek geceyi, camilerin virüs salgını nedeniyle kapalı olmasından dolayı evlerinde ihya etmek zorunda kaldı.

Beraat Kandilini camilerde ihya edemeyeceklerinden dolayı hüzünlendiklerini ve bu duruma çok üzüldüklerini belirten Gaziantepliler, camiler kapalı olacağı için kandili evlerinde ihya edeceklerini söylediler.

Evlerinde ailecek Kur'an-ı Kerim okuyan, namazlarını kılan vatandaşlar, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının bir an önce yok olması, ölümlerin sona ermesi ve hastaların iyileşmesi için dua etti.

Beraat Kandili ibadet ve dua ile evlerde ihya ediliyor

Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Beraat Kandilini de evde ihya etmek zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlar, kandil gecelerinde camide toplu ibadet yapamamanın, İslam âlemi açısından üzüntü verici olduğuna dikkat çekti.

Kandil gecelerinin camilerde kalabalık şekilde cemaatle ihya edilmesinin manevi güzelliğinin olduğunu belirten Muharrem Koçuşağı, Allah-u Teala'nın İslam ümmetini ve tüm insanlığı her türlü salgın hastalıklardan korumasını temenni etti.

Kandil gecelerinin Müslümanlar için ayrı bir öneminin olduğunu belirten Koçuşağı, "Bu gece Ümmet-i Muhammed'in kurtuluş gecesidir. Beraat Gecesi günahlarımızdan arınma temizlenme günüdür. Bu geceyi özellikle ibadetle ihya etmek zorundayız. Çünkü Peygamber Efendimiz, Allah-u Teâlâ'dan, Şaban ayının 13, 14 ve 15'inci gecesi hatırına ümmetinin bağışlanmasını talep etmişti. Allah (Celle Celaluhu) bunu Peygamberimize bahşetmişti. Ama bizler de ümmet olarak kendi aramızdaki kırgınlıklarımızın, dargınlıklarımızın düzelmesi için birbirimizi affetmemiz lazım." dedi.

Beraat Kandili ibadet ve dua ile evlerde ihya ediliyor

"Kandil gecesini camide ihya etmeyi çok isterdim"

Beraat Kandilini camide ihya edemediği için üzüldüğünü belirten Koçuşağı, "Gönül isterdi ki şu anda camide olalım. O ortamı, o manevi atmosferi yaşayabilmeyi çok isterdim. Ama şu anda malumunuz Ümmet-i Muhammed'in üzerinde bir virüs olayı var. Bu hastalıklardan dolayı camilerimize gidemiyoruz. Biz de bu geceyi inşallah ailemizle birlikte nafile namazları kılarak, Kur'an-ı Kerim okuyarak ihya edeceğiz. İnşallah Rabbim Berat Gecesini İslam ümmetinin kurtuluşuna vesile kılsın, birlik ve beraberlik versin. Virüs salgınını da inşallah Muhammed ümmetinin üzerinden def eylesin." ifadelerini kullandı.

Beraat Kandili ibadet ve dua ile evlerde ihya ediliyor

Her kandilde olduğu gibi Beraat Kandilini de camide ihya etmeyi çok istediğini, ancak salgın nedeniyle camilerin kapalı olmasından dolayı geceyi ailecek evde ihya ettiklerini belirten Bahattin Keskin ise, bu gecenin evlerde de ibadetle ihya edilmesi gerektiğini söyledi.

Beraat Kandili ibadet ve dua ile evlerde ihya ediliyor

"Allah'a iyi bir kul olmaya çalışacağız"

Keskin, "Beraat Gecesi bizim için büyük bir nimettir. Kendi beraatımızı elimize alabilmek için büyük bir gayretle elimizden geldiğince namazımızı kılacağız. Bu gece bütün ibadetlerimizle Allah'a iyi bir kul olmaya çalışacağız. Salgın nedeniyle şu anda evimizdeyiz. Evimizde olduğumuzdan dolayı da Beraat Gecesini evimizde geçiriyoruz. Torunlarımızla ve çocuklarımızla namazımızı kılarak ve Kur'an-ı Kerim okuyarak Beraat Gecesini idrak etmeye çalışıyoruz." diye konuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler