Bingöl ve çevresinin tanınmış alim ve kanaat önderlerinden Abdulsamet Bingöl, bugün sabaha karşı hakkın rahmetine kavuştu.

Bir süredir rahatsızlığından dolayı tedavi gören bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla Abdulsamet Bingöl, bu gün sabah saatlerinde 82 yaşında hakkın rahmetine kavuştu.

Molla Abdulsamet Bingöl'ün cenazesi yüzlerce seveni, dava arkadaşları ve talebeleri tarafından, Solhan ilçesi Bazman mahalle mezarlığında defnedildi.

Merhum Bingöl'ün taziyesi Solhan merkez taziye evinde kuruldu.

Molla Abdulsamet Bingöl kimdir?

Molla Abdulsamet Bingöl değişik yerlerde bulunan medreselerde birçok talebe yetiştirdi. Çektiği büyük zorluk ve sıkıntılara rağmen medreselerde öğrencilere Arapça ve İslami ilimler vermeye devam etti. Yetiştirdiği talebeler, bölgenin değişik yerlerine giderek medrese eğitiminin yaygınlaşmasını sağladı. Bölgede saygı ve hürmet gösterilen âlimlerinden olan Bingöl, yaşadığı bölgede halk arasında meydana gelen küskünlükler ve ihtilafları çözerek devamlı insanların başvurduğu ve anlaşmazlıklarını götürdüğü merci haline geldi.

Molla Abdulsamet Bingöl'ün hayatını İlke Haber Ajansı'na (İLKHA) anlatan arkadaşları, "Seydamız hayatı boyunca hep İslam davası için mücadele etti." dediler.

"Seyda Bölgenin önemli âlimlerindendi"

Bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla Sahap Korkutata, "Bugün Bingöl'ün ve bölgenin değerli bir alimini kaybettik, Saydamız Bingöl ve bölge için bir değerdi. Seyda Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinin yetiştirdiği değerli alimlerindendi. Bir sorun olduğu vakit onu arardık ve sorularımızı sorar o da hemen cevap verirdi. Seyda tüm Müslümanları severdi. Kimse onun dilinden incinmezdi. Bütün konularda ümmetin maslahatını gözetir ve öyle çözümler üretirdi. Herkesin memnun olduğu bir ilim ve dava adamıydı. Allah Rahmet etsin."dedi.

"Toplum tarafından sevilen bir şahsiyetti"

Seyda'nın arkadaşlarından Molla Selahattin Baki de, şunları söyledi:

"Seyda aynı zamanda akrabamdır. Kendisi yıllarca medrese eğitimi aldı ve birçok yerde yüzlerce talebe yetiştirdi. Halkın ve toplumun meselelerini çözerek olası kötü olayların önüne geçerdi. Seyda mütevazive takva ehli biriydi. Toplum tarafından sevilen bir şahsiyetti. Allah kendisine rahmet etsin." (Nihat Kanat - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler