​Haç farizasını yerine getirmek amacıyla mukaddes topraklara gidecek olan Bitlisli hacı adayları, tekbir, salavat ve dualar eşliğinde uğurlandı.

Hac farizasını yerine getirmek amacıyla mukaddes topraklara  Bitlis'ten gidecek olan ilk hacı kafilesi yola çıktı. Hacı adayları için uğurlama töreni düzenlendi.

Bitlis İl Müftülüğünce müftülük bahçesinde düzenlenen programa, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, İl Müftüsü M. Faysal Geylani, hacı adayları ve yakınları katıldı.

Merkez Ulu Camii Müezzini Haşem Yılmaz’ın Kur’an tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Bitlis İl Müftüsü M. Faysal Geylani, mukaddes beldelere gidecek hacı adaylarının dikkatli olmalarını tembihleyerek, bol bol ibadet yapmalarını tavsiye etti.

Geylani, "O mübarek beldelere gideceğiz, dikkatli olalım. Ülkemizde haca gitmek için başvuran bir milyon 800 bin vatandaşın arasında sizler çıkmışsınız ve oraya gideceksiniz. Hz. Peygamber Efendimiz (sav),  bir hadisinde ‘Üç mescitten başkasına yolculuk yapılmaz.’ buyuruyor. Mescid-i Aksa bugün İsrail Yahudi işgali altındadır. Cenab-ı Hak, o Mescid-i Aksa’da gidip namaz kılmayı, orada toplanmayı, orada zikretmeyi cümle Ümmet-i Muhammed’e ve bizlere de nasip etsin. İsrail işgalinden, o Yahudi işgalinden, Mescidi Aksa’yı bir an evvel kurtarmayı Cenab-ı Hak İslam âlemine nasip ve müyesser eylesin. İkincisi Mescid-i Haram’dır. Üçüncüsü ise inşallah bugün gideceğiniz Mescid-i Nebevi'dir. Mescid-i Nebevi'de kılınan bir namaz, diğer mescitlerde kılınan bin namazdan daha hayırlıdır. İnşallah Hz. Peygamberin yeşil kubbesinin önünde, ona salat ve selam getirin. Her giriş ve çıkışınızda salat ve selam getirin.  Nitekim Peygamber Efendimiz, ‘Kim benim kabrimi ziyaret eder, bana salat ve selam getirirse, benim ona şefaatim vacip olur.’ buyuruyor.  İnşallah onun şefaatine o şekil nail oluruz." dedi.

"Gittiğiniz o kutsal beldelerde yapacağınız duaların, birliğimize, kardeşliğimize faydalı olacağına inanıyorum"

Programda bir konuşma yapan Vali Ustaoğlu, hacı adaylarından ülkenin birliği ve bütünlüğü için dua talebinde bulunarak, "İnşallah orada bu memleketin birliği, dirliği için, bu memleketimizin geleceği için, dualarınızı eksik etmemenizi arzu ediyoruz.  Geçirmiş olduğumuz sürecin zorlu bir süreç olduğunu zannediyorum, hep birlikte biliyoruz. Ama biz inanıyor ve biliyoruz ki yer altındaki evliyalarımız, yerüstündeki siz hacı adaylarımızın dualarıyla bu memleket bugün ayakta durabiliyor.  Gittiğiniz o kutsal beldelerde yapacağınız duaların, birliğimize, kardeşliğimize faydalı olacağına inanıyorum. Rabbim inşallah Kâbe-i Muazzama'yı gördüğünüzde yapacağınız duayı kabul eder."

Hacı adaylarına sabırlı olmalarını tavsiye eden Ustaoğlu, "Şeytanın kol gezdiği, her birimizi orada fitne fücur içerisinde sürekli zorladığı o kutsal beldelerde birbirimize kenetlenerek, sabrı tavsiye ederek, Kur’an okumayı, duamızı eksik etmeyerek inşallah bu kutsal yolculuğumuzu tamamlayıp, hayırlısıyla tekrar bu güzel yurdumuza Rabbim size dönmeyi nasip eder." diye konuştu.

İlahilerin seslendirilmesiyle devam eden program, yapılan dua ve hacı adayların, aileleriyle vedalaşmasıyla sona erdi.

Otobüslere binen hacı adayları tekbir ve salavatlar eşliğinde Muş Havaalanına uğurlandı. Vedalaşma esnasında hem hacı adayları hem de onları uğurlayan yakınlarının, gözyaşlarına hâkim olamadıkları görüldü. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler