Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı bölgeler için yağmur, kar, buzlanma, don ve sis uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkenin genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Sakarya, Çankırı, Sivas, Antalya, Hatay, Osmaniye, Adana’nın güney ve doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin yağış alan kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların Artvin'in 700 metre ve üzeri rakımlı yerlerinde kar, doğusunda (Şavşat) yoğun kar (20-40 Cm), Ardahan'da görülecek kar yağışlarının ise kuzeyinde (Posof, Hanak ve Damal) yoğun kar, gece saatlerinden itibaren Hatay ve Osmaniye ile Adana’nın güney ve doğu kesimlerinde kuvvetli sağanak yağış şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgârın; genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

Gece saatlerinden itibaren Hatay ve Osmaniye ile Adana’nın güney ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların kuvvetli sağanak yağış şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, ani sel, su baskını v.b.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Artvin'de görülecek yağışların 700 metre ve üzeri rakımlı yerlerinde kar, doğusunda (Şavşat) yoğun kar (20-40 Cm), Ardahan'da görülecek kar yağışlarının ise kuzeyinde (Posof, Hanak ve Damal) yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Aralıklarla etkili olacak kar yağışlarının oluşturabileceği buzlanma ve don, görüş mesafesinde azalma ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU

MARMARA

Parçalı zamanla çok bulutlu, batısı ile Sakarya çevrelerinin yer yer hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı zamanla çok bulutlu, kıyı kesimlerinin yer yer sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı zamanla çok bulutlu, Hatay ve Osmaniye ile Adana’nın güney ve doğu kesimleri ile akşam saatlerinden itibaren Antalya çevrelerinin yer yer sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.Yağışların gece saatlerinden itibaren Hatay ve Osmaniye ile Adana’nın güney ve doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, zamanla kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu, akşam saaterinde Çankırı çevrelerinin hafif yağmurlu, Sivas çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerinde yağmur, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerinde yağmur, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Artvin'de görülecek yağışların 700 metre ve üzeri rakımlı yerlerinde kar, doğusunda (Şavşat) yoğun kar (20-40 Cm) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Erzincan ve Ardahan çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren kuzeyi ile Bingöl, Bitlis, Muş ve Şırnak çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin bekleniyor. Ardahan'da görülecek kar yağışlarının kuzeyinde (Posof, Hanak ve Damal) yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge genelinin yer yer sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DENİZLERDE HAVA DURUMU

Van Gölü’nde öğle saatlerinde fırtınamsı rüzgâr bekleniyor.

KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Orta ce Doğu Karadeniz aralıklı yağmurlu, Rüzgâr: Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan, sabah saatlerinde güneybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan, sabah saatlerinde geneli ile öğle saatlerinde doğusu güneydoğudan 3 ila 5 (20-40km/sa), yer yer 6 (50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, yer yer 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, hafif olmak üzere yağmur ve sağanak yağmurlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan, sabah saatlerinde güneybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey Ege’de doğu ve kuzeydoğudan, öğle saatlerinde güneyi güneybatıdan, sabah saatlerinde geneli güneydoğudan 3 ila 5, akşam saatlerinden itibaren 6, Güney Ege’de güney ve güneybatıdan, akşam saatlerinde güneyi güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, akşam saatlerinden itibaren kuzeyi 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı Rüzgâr: Batı Akdeniz’de batı ve güneybatıdan, gece saatlerinde Antalya Körfezi güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), Doğu Akdeniz’de batı ve güneybatıdan, sabah saatlerinde kuzeyi kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), öğle saatlerinden itibaren batısı 6 (50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, yer yer 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ

Parçalı ve çok bulutlu, hafif kar yağışlı, Rüzgâr: Batı ve güneybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), öğle saatlerinde 7 (60 km/sa), gece saatlerinde 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,50 ila 1,0m, öğle saatlerinde yer yer 1,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler