Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, toplama kamplarının yeniden ortaya çıkmasının insanlık için büyük bir utanç olduğunu vurgulayarak, Çin'i, insan haklarına saygıya ve toplama kamplarını kapatmaya davet ettiklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çin hükümetinin Uygurlu Müslümanlara yönelik ağır insan hakları ihlalleri ve Halk Ozanı Abdurrehim Heyit'inin hapishanede hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 21. yüzyılda toplama kamplarının yeniden ortaya çıkmasının ve sistematik asimilasyon politikasının insanlık için büyük bir utanç olduğunu vurgulayan Aksoy, Çin'i, insan haklarına saygıya ve toplama kamplarını kapatmaya davet etti.

Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki Uygurluların ve diğer Müslüman toplulukların temel insan haklarını ihlal eden uygulamaların özellikle son iki yıl içerisinde ağırlaştığını ve uluslararası toplumun gündemine taşındığını belirten Aksoy, "Özellikle Ekim 2017'de 'Tüm Dinlerin ve İnançların Çinlileştirilmesi' siyasetinin resmen ilan edilmesi, Uygur Türklerinin ve bölgedeki diğer Müslüman toplulukların etnik, dini ve kültürel kimliklerinin tasfiye edilmesi hedefi doğrultusunda atılmış yeni bir adım olmuştur. Keyfi tutuklamalara maruz kalan bir milyondan fazla Uygur Türkünün toplama kamplarında ve hapishanelerde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz bırakıldıkları artık bir sır değildir. Kamplarda alıkonmayan Uygurlar da büyük baskı altında bulunmaktadır." dedi.

"Binlerce çocuk ebeveynlerinden uzaklaştırılmış, yetim kalmıştır"

Aksoy, açıklamasının devamında, "Yurtdışında yaşayan Uygur asıllı soydaş ve vatandaşlarımız bu bölgedeki akrabalarından haber alamamaktadır. Binlerce çocuk ebeveynlerinden uzaklaştırılmış, yetim kalmıştır. 21. yüzyılda toplama kamplarının yeniden ortaya çıkması ve Çin makamlarının Uygur Türklerine yönelik sistematik asimilasyon politikası insanlık adına büyük bir utanç kaynağıdır. Sincan Bölgesinde yaşanan trajediyle ilgili görüşlerimizi Çin makamlarına her düzeyde dile getirdik. Böyle bir ortamda, bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkûm edilen değerli halk ozanı Abdurrehim Heyit'in hapishanedeki ikinci yılında vefat ettiği haberini derin teessürle öğrendik. Bu elim hadise, Türk kamuoyunun Sincan bölgesindeki ağır insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisini daha da kuvvetlendirmiştir. Bu haklı tepkinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bu vesileyle, Çin makamlarını Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz." diyen Aksoy, son olarak, uluslararası toplumu ve BM Genel Sekreterini de Sincan bölgesindeki insanlık trajedisinin sona erdirilmesi için etkin adımlar atmaya çağırdıklarını kaydetti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler