Mardin’in Nusaybin ilçesinde PKK’nin çukur siyaseti sonrası başlayan çatışmalı süreçte ilçedeki camilerde oluşan tahribat ortaya çıktı.

Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Mardin'in Nusaybin ilçesinde tellerin bir bölümünün geri çekilmesiyle camilerde oluşan tahribat da ortaya çıktı.

PKK'nin barikat ve çukur siyasetinin ardından ilçede 14 Mart'ta başlayan çatışmalı süreçte ev ve işyerlerinin yanı sıra ibadet yerleri de büyük oranda tahrip oldu.

İlçede 3 Haziran'da sona eren operasyonların ardından 25 Temmuz'da kısmen kaldırılan sokağa çıkma yasağı sonrası Zeynelabidin, Kışla, Fırat, Dicle, Yenişehir ve Abdülkadir Paşa Mahallelerinin etrafı güvenlik tedbirleri kapsamında tellerle kapatılmıştı.

Söz konusu mahallelerden, tuzaklanan patlayıcıların temizlendiği Kışla ve Zeynelabidin Mahallelerini birleştiren Lozan Caddesi üzerindeki güvenlik telleri sökülerek bir kademe geri çekilmesiyle tellerin arkasında kalan Molla Musa Camii, Selman-i Pak Camii ile Paşa Camii'nde oluşan tahribat ortaya çıktı.

PKK'lilerin mevzi olarak kullandığı camilerde raflardaki Kur'an-ı Kerim'lerin yanı sıra minare, minber, kapı, kolon, kiriş, pencere, duvar, halı, dolap ve diğer tüm malzemelerin tamamen tahrip olduğu gözlendi.

Cemaat cami temizliğine başladı

Tellerin kaldırılmasıyla camiyi temizlemeye geldiklerini söyleyen Abdullah Akdoğan camide tahribatın çok olduğunu belirtti.

Akdoğan, "Camimiz mahallemizle birlikte yıkılmış durumda. Biz de hayrımıza camimizi temizlemeye geldik, görüyorsunuz her taraf yıkılmış durumdadır. Geldiğimizde kitaplar ve Kur'an'ı Kerimler yerlerdeydi." dedi

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği diğer mahallerde durum aynı

Operasyonların yapıldığı ve sokağa çıkma yasağının devam etmesi nedeniyle girilemeyen Abdülkadir Paşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinde bulunan diğer camilerin de büyük çapta hasar gördüğü belirtiliyor. (Cihat Şayık- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler