Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye'yi kabul etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye başkanlığındaki heyeti Dolmabahçe Sarayı'nda kabul etti.

Yapılan görüşmede başta Kudüs davası ve Türkiye'nin Filistin davasına desteği olmak üzere Filistin meselesiyle ilgili muhtelif konuların ele alındığı bildirildi.

Birkaç İslam ülkesini ziyaret etmek ve bu vesileyle bu ülkelerin yöneticileriyle görüşmeler yapmak üzere yurt dışı turuna çıkan İsmail Heniyye başkanlığındaki Hamas heyeti, Mısır'dan sonraki ikinci durağı olan Türkiye'de birkaç günden beri irtibatlarını sürdürüyordu.

Heyet bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edildi ve Filistin davasıyla ilgili farklı konuların ele alındığı bir görüşme yapıldı.

Heniyye'nin ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre görüşmede özellikle Kudüs davası, kutsal Mescidi Aksa'ya yönelen büyük tehlikeler, Türkiye'nin Filistin davasına desteği, Kudüs'teki, Batı Yaka'daki, Gazze'deki ve Filistin dışında yaşayan Filistinlilerin desteklenmesi konuları ele alındı.

Görüşmede ayrıca Filistin'de gerçekleştirilmesi planlanan seçimler hakkındaki son gelişmeler ve Hamas'ın bu seçimlerin önündeki engelleri kaldırma açısından rolü ve Filistin içindeki bölünmüşlüğün sonlandırılması ve iç uzlaşmanın sağlanması konusu üzerinde de duruldu.

Görüşmede Gazze'ye kesintisiz bir şekilde uygulanan ablukadan dolayı yaşanan insanî sorunlar ve ablukanın kırılması için atılması gereken adımlar konusuyla ilgili de fikir alışverişinde bulunuldu.

Hamas heyetinin Türkiye'nin Filistin halkına ve onun adil davasına verdiği destekten dolayı takdirlerini dile getirdiği ve şükranlarını sunduğu ifade edildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler