ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’'ün "Türkiye Suriye konusunda güvenilir partner değil." açıklamasına tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "(McGurk) PKK propagandası yapıyorsun." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Washington Post'a yazdığı makalede "Türkiye Suriye konusunda güvenilir partner değil" diyen ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’e sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

Kalın, şu ifadeleri kullandı: "Analiziniz kusurlu. Türkiye'ye yönelik suçlamalarınız tamamıyla saçmalık ve yalnızca PKK propagandasının tekrarından ibaret. Türkiye yüzbinlerce Arap, Kürt, Süryani ve diğer milletlerden Suriyelinin hayatını kurtardı. Siz PKK'ya yeni bir hayat vermek istiyorsunuz. Bu gerçekleşmeyecek."

​Trump’ın Suriye’den çekilme kararına tepki göstererek istifa eden Brett McGurk, Washington Post'a yazdığı makalede "Türkiye Suriye konusunda güvenilir partner değil." demiş, Türkiye'nin Suriye'de, aralarında "aşırılık yanlılarının da bulunduğu muhalif gruplarına destek verdiğini" ileri sürmüştü.

McGurk, bu grupların çok küçük olduğunu, bu yüzden ABD'nin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) alternatif olamayacağını ifade etmişti.

Ayrıca Türkiye'nin ABD'nin büyük desteği olmadan Suriye'de tek başına hareket etme yeteneğinde olmadığını savunan McGurk, halihazırda Türkiye'nin desteklediği silahlı muhaliflerin, şu anda DSG'nin bulunduğu Suriye'nin kuzeydoğusuna yerleştirilmesiyle ilgili görüşmelerin yürütüldüğünü iddia etmişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler