Diyarbakır Medya Mensupları Derneği (DİMED) "24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımlandı.

Diyarbakır Medya Mensupları Derneği (DİMED) "24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımlayarak, basın mensuplarının karşılaştığı sorunlara dikkat çekildi.

Basın çalışanların ve fikir emekçilerinin hem iktisadi hem de düşünsel olarak özgür olabildiğinde daha güçlü bir basından söz edilebileceğine dikkat çekilen mesajda, imkânların iyileştirilmesi için özellikle yasal olarak kimi adımların atılması gerektiğine dikkat çekildi.

DİMED'in yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Savaşın, çatışmanın, şiddet olaylarının hâkim olduğu bölgeler başta olmak üzere toplumu bilgilendirme adına çok zor şartlarda ve tehlikeli ortamlarda çalışan basın mensuplarının emeklerinin görülüp takdir edilmesi tüm basın mensuplarının en büyük beklentisidir.

Sorun ve sıkıntılarla, çeşitli imkânsızlıklarla boğuşarak kamuoyunu bilgilendirme adına güç şartlarda faaliyet gösteren basın çalışanları, yılın sadece belli başlı bazı günlerinde değil tüm günlerinde hatırlanması ve bu hatırlanmanın emaresi olarak insani yaşam şartları iyileştirilmesi gerekir.

Basın çalışanlarının karşılaştığı sorunlar giderilmeli, faaliyetlerini dumura uğratacak engeller kaldırılmalıdır.

Basın mensuplarının kamu faaliyeti icra ettiği göz önünde bulundurulup, gerekli yasal destek sağlanarak iktisadi imkânlar sunulmalıdır.

Özellikle yerelde çok zor şartlarda çalışan basın mensupları, kimi zaman işlerini yapamayacak, evlerine ekmek götüremeyecek kadar sıkıntılar yaşarken güçlü bir basından söz etmek laf-u güzaf olmaktan öte bir şey olmayacaktır.

Sahada çalışanların farklı sorunları olmakla birlikte internet yayıncılığı yapan basın çalışanlarının da farklı sorunları mevcuttur.

Basın, ekonomik olarak özgür, düşünsel olarak baskı altında olmadığı zaman kamu görevini daha bağımsız ve daha güçlü olarak icra edebilecektir.

Yaşanan sorun ve sıkıntıların giderilmesi için gerek hükümet, gerekse yereldeki yöneticilere büyük sorumluluk düşmektedir.

Bu bağlamda 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı dolayısıyla dünden bugüne taleplerimizi yinelerken, hatıra gelen basın çalışanları meslektaşlarımızın bu özel gününü de tebrik ediyoruz." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler