Diyanet İşleri Başkanlığının 2015 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde din görevlileri arasında düzenlediği Ezanı Güzel Okuma Bölge Yarışması’nın finali Siirt’te yapıldı.

Hakkâri, Van, Muş, Bitlis, Bingöl, Iğdır ve Şırnak illerinin birincilerinin katıldığı Ezanı Güzel Okuma Yarışması'nın bölge finali, Siirt Ulu Camii'nde gerçekleştirildi.

Jüri başkanlığını Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas'ın yaptığı yarışmaya 7 ilin birincileri katıldı. Yarışmacılar, okuma sırasını kurayla kendileri çekerek belirledi ve ezanı jüri karşısında iki farklı makamda okudu.

Makam geçiş yerleri yarışmacılar tarafından seçilirken, ezanı güzel okuma, diksiyon, güzel ses ve makama uygunluk konularında yapılan değerlendirme sonucunda, Muş'tan Feyat Yıldırak birinci, Bingöl'den Atalay Deveci 2'nci, Şırnak'tan Hasan Çim ise 3'üncü oldu.

Müftü Arvas yarışma sonrası yaptığı açıklamada, "Bölge ezan yarışmasının Siirt'te yapılmasın ilimizin tanıtımı açısından yararlı olmuştur. Benzeri bölge yarışmaların ilimizde yapılmasını arzu etmekteyiz. Dereceye girenleri tebrik ediyorum." dedi.

Ezanın İslam'ın şiarlarından biri olduğuna dikkat çeken Arvas, ezanın çok güzel okunması gerektiğini ve ezanın insanları namaza çağırdığı gibi tüm insanlığı felaha, kurtuluşa davet ettiğini kaydetti.

Yarışma sonunda dereceye girenlere para ve çeşitli ödüller verildi. (Muhammed Dayan - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler