“Fıstık Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında, Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 250 kişi istihdam edildi.

Bıttım ağaçlarını aşılayarak, Siirt fıstığına dönüştürmek için 250 kişi 6 ay süreliğine istihdam edildi. Toplum Yararına Çalıştırma Programı (TYÇP) kapsamında, Bitlis Merkez, Mutki ve Hizan ilçelerinde 6 ay süreyle çalıştırılmak üzere 250 kişi işe alındı.

Bıttım ağaçlarını aşılayarak Siirt fıstığına dönüştürmek için 250 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fatih Asak, "Mutki, Merkez ve Hizan İlçelerimizde 10 bine yakın bıttım ağacının Siirt Fıstığına dönüştürülmesini sağlamak amacıyla 250 kişi 6 ay süreyle istihdam edilmiştir." dedi.

Asak, iki ay süreyle teorik eğitim alarak sertifikalandırılan 250 kişinin mart ve nisan aylarında uygulamalı budama eğitimlerini de tamamladıklarını, haziran ve temmuz aylarında da aşılamayı öğrenip, kendi köylerinde bu işin öncülüğünü yaparak, bıttım ağaçlarını ekonomik kazanç getirecek forma dönüştüreceklerini belirtti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler