Yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında, Kurban Bayramı'nda kesimhanelerde randevulu sistem uygulanacak.

Kurban Bayramına sayılı günler kalırken kentte bulunan kesimhanelerde hazırlıklar tamamlandı. Yeni tip Coronavirus salgını kapsamında bir dizi ek tedbirlerin alındığı kesimhanelerde bu bayram randevu sistemine geçildi.

Veteriner denetiminde kesimlerin yapılacağı kesimhanelerde, etler denetlenerek tüketilebilirliği kontrol edilecek. Coronavius’e yönelik yeni tedbirlerin alındığı kesimhanelerde kurbanını kestirmek isteyenler için randevu sistemi uygulanacak.

Telefonla yapılacak başvurular sonucu oluşturulacak randevularla yoğunluğun önüne geçilecek. Her kesim öncesi ve sonrası kesimhaneler temizlenerek dezenfekte edilecek. Sadece kurban sahiplerinin içeri alınacağı kesimhanelerde, girişlerde ateş ölçümü yapılacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Dairesi Başkanlığına bağlı Nizip mezbahasında da kesimler, veteriner hekim denetiminde gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Dairesi Başkanı Celal Özsöyler, Nizip Mezbahası'nı bayram için yeniden faaliyete koyduklarını, salgın dolayısıyla randevu sistemiyle çalışmaya başladıklarını belirtti.

Bayramın ilk günü büyükbaş, ikinci günü ise büyükbaş ve küçükbaş kesimi gerçekleştirileceğini ifade eden Özsöyler, “Bu yıl kesimler gerekli Coronavirus önlemlerini alarak gerçekleşecek. Salgından dolayı randevu sistemiyle çalışmaya başladık. Bayramın birinci günü yalnızca büyükbaş hayvan kesimi yapılacak. Bayramın ikinci günü büyükbaş ve küçükbaş kesimi gerçekleşecek. 15 Temmuz’dan itibaren vatandaşlar randevularını almaya başladı. Böylelikle Gaziantepli hemşerilerimiz belirlenen saatlerde burada gelip hayvanlarının kesimini yapabilecek. Tabi bu kesim sırasında randevusuz gelen insanlar, uygun zamanlarda tarafımızca çağrılacak. Büyükbaş kesimlerinde yalnızca hissedarlar girebilecek. Mezbaha girişlerinde ateş ölçerlerimiz bulunacak. Bunun yanında maskesiz hiç kimse alana giriş yapamayacak. Kesim yapıldıktan önce ve sonra dezenfeksiyon işlemleri uygulanacak. Ardından başka bir hayvan kesimi için ortam uygun ve steril hale getirilecek.” dedi.

Özösyler, “Mezbahamızda ikisi 80 metrekarelik birisi 45 metrekarelik soğuk hava depomuz yer alıyor. Ciğer ve sakatat odalarımız bulunuyor. Vatandaşlarımız Nizip Mezbahası’nda gönül rahatlığıyla kurban kesimlerini yapabilirler. Aynı zamanda veteriner hekimimiz, sorumlu müdürümüz ve 10 kişilik kasap ekibimizle burada hizmet vermekteyiz. Nizip Mezbahası ruhsat alarak artık Türkiye’nin her tarafına rahatlıkla hayvan kesimini gerçekleştirebilecek. Toplamda 10 kasap, 1 veteriner hekim ve 1 tane de sorumlu müdür olarak görev yapıyoruz. Yaklaşık olarak günde 10 ila 20 arasında büyükbaş hayvan ve 125 civarında da küçükbaş hayvan kesimi yapıyoruz.” diye konuştu.

Şahinbey Belediyesi kurban atık poşeti dağıtıyor

Öte yandan, Şahinbey Belediyesi de vatandaşların Kurban Bayramı'nı sağlıklı ve hijyenik ortamlarda geçirebilmeleri için kurban atık poşeti dağıtıyor.

Şahinbey Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ilçe genelinde kurbanlık atıklarını poşetlemek, çevreyi korumak, kötü kokulara engel olmak için yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban atık poşeti dağıtımına başladı.

Şahinbey Belediyesi tarafından ilçe genelinde vatandaşlara dağıtılan kurban atık poşetleri muhtarlıklar, pazar yerleri ve merkezi camilerde de dağıtımı gerçekleştiriliyor. İlçe genelinde 15 ayrı alanda kurban kesim yeri belirleyen Şahinbey Belediyesi, aynı zamanda kurban kesim yerlerinde de kurban atık poşeti dağıtımı yapacak. Yapılan dağıtımlar sırasında Coronavirus tedbirlerine de hassasiyetle dikkat ediliyor.

Kurban Bayramı’nın rahat ve huzurlu bir şekilde geçirilmesi için Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan hazırlıkları takdirle karşılayan vatandaşlar, dağıtılan kurban atık poşetleri ile çevreyi kirletmeden kurban atıklarını poşetleyeceklerini belirterek, bu uygulamadan dolayı Şahinbey Belediyesi'ne teşekkürlerini ilettiler. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler