​Trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Adıyaman Üniversitesi öğrencilerinden Elif Dağdelen, Emine Şevval Aytemir, Sibel Yılmaz ve kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yuman Ali Didin için yapılan Hatm-i Şeriflerin duası okundu.

Adıyaman Üniversitesi Camisinde (ADYÜ Camisi) Cuma namazı öncesinde gerçekleştirilen dua etkinliğine Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Tut İlçesi Belediye Başkanı Cemal Avcı, kazada hayatını kaybeden öğrencilerimizden Emine Şevval Aytemir’in babası Ahmet Aytemir, üniversitemiz akademik ve idari çalışanları ile öğrencileri katıldı.

Cuma namazı öncesinde Adıyaman Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi öğrencilerinden Neytullah Altun tarafından Kur'an-ı Kerim okundu, akabinde de ADYÜ Cami İmamı Haci Kaplan tarafından yapılan Hatm-i Şeriflerin duası okundu. Namaz sonrası hayatını kaybeden öğrencilerin hayrına sınıf arkadaşları tarafından cami cemaatine gül suyu ve lokum ikram edildi.

Yaşanan talihsiz kazalar ve vefat eden öğrencilerle ilgili konuşan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gönüllü, ebediyete göç eden öğrencilere Allah’tan rahmet kederli ailelerine de başsağlığı ve sabırlar diledi.

Rektör Gönüllü, "Bu sene üç evladımızı trafik kazalarında kaybettik. Bunlara üzülen bir evladımızın da kalp krizi geçirmesinin ardından vefat etmesiyle birlikte bugün dört evladımızın teessürüyle Cuma namazı öncesinde hatim duası yapıldı. Her bir öğrencimiz için canımızdan can gitti, tarifsiz üzüntüler yaşadık. Üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmeye ve ailelerimizle birlikte olmaya gayret ettik. Bir daha bu tür talihsiz olayların yaşanmaması için gerekli ve yetkili mercilere başvuruda bulunduk. Taleplerimizi ilettik. İnşallah taleplerimiz cevap bulur. Araç sürücülerimiz fazla süratli olmasın diye elektronik denetleme sisteminin mutlaka olması gerektiği düşüncesindeyiz. Artık büyükşehir ya da bütün şehir olmak isteyen bir şehrin ortasından kara yolu geçiyorsa burada hızın kontrol edilmesi gerekir. Öncelikle karayolunun dışarı alınması gerekiyor ancak bu uzun bir iş olacak diye düşünüyoruz. Onun için en azından elektronik geçiş sistemi olması gerektiği düşüncesindeyiz. Alt geçit ve üst geçitler de yapılmalı. Hız kontrolü olmazsa olmaz. Burada köprülü kavşak yapımı için de çalışmalar başlatılmalı. Altyapı mutlaka güvenli hale getirilmeli. Toplum için, öğrencilerimiz için tüm insanlar için bunlara lüzum var." Dedi.

Tut İlçesi Belediye Başkanı Cemal Avcı da ailesi Tut ilçesinde ikamet eden Emine Şevval Aytemir başta olmak üzere vefat eden öğrencilerin üzüntüsünü yüreklerinde yaşadıklarını belirterek, "Burada kesinlikle bir alt geçit ya da üst geçit olmalı. Burada binlerce öğrenci var. Bunlar bizim misafirimiz ve bunların canı bizlere emanet. Bunun için biz Adıyamanlılar olarak başta yetkililerimiz bu konuya el atmalıdır. Her platformda gündeme gelmesine rağmen hâlâ bir önlem alınmadı. Artık evlatlarımız sağlıklı ve güvenli şekilde eğitimlerini tamamlamalıdırlar." dedi.

Emine Şevval Aytemir’in babası Ahmet Aytemir ise başka Eliflerin ve başka Emine Şevvallerin ölmemesi için yetkililerin gerekli çalışmayı yapmalarını istedi.

Aytemir, "Biz hakkımızı hukuk yoluyla arayacağız. Suçlular cezalarını çekmeli. Ancak başka evlatlarımız ölmesin diye yetkilileri göreve davet ediyorum. Benim ciğerim yandı, başka kimseninki yanmasın. Ben bizleri yalnız bırakmayan, desteğini esirgemeyen Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye teşekkür etmek istiyorum. Allah kendisinden razı olsun. Kaza anından bugüne bizleri hiç yalnız bırakmadı, üzüntümüzü paylaştı, her türlü desteği verdi. İnşallah bundan sonra bu talihsiz olaylar meydana gelmez." dedi. (Cemil Özdaş- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler