HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İyaz bin Ganem olan cadde ismini değiştirerek astığı tabela Diyarbakır Valiliği tarafından söküldü.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen kayyum döneminde açılan caddeye Diyarbakır'ın fetih komutanı olan İyaz Bin Ganem'in ismi verilmişti. HDP'li belediye sahabe düşmanlığı yaparak, caddenin ismini PKK'ye yardım ve yataklıktan ceza almış olan "İlhan Diken" adını verme kararı aldı. Karar Valilik tarafından reddedilmesine rağmen gece saatlerinde tabelayı değiştirdi. Valilik ekipleri de değiştirilen tabelayı sabah saatlerinde söktü.

HDP'li belediye sahabe ve cami düşmanlığıyla tekrar gündemde. Diyarbakır'ın sembol ismi olan sahabe İyaz Bin Ganem'in ismi verilen cadde, Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi tarafından, 5 yıl önce ölen ve PKK'ye "yardım yataklık" suçundan ceza alan İlhan Diken'in isminin verilmesi kararlaştırıldı. Bu karar vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Valiliğin red kararına rağmen HDP'li belediye ekipleri tarafından caddenin tabelası gece vakti apar topar değiştirildi. Diyarbakır Valiliği de değiştirilen tabelayı sabah saatlerinde söktürdü.  

HDP'li belediye geçtiğimiz günlerde de cami yıkım kararı ile halkın tepkisine neden olmuştu. Her fırsatta İslam'a ve kutsallarına saldırıdan HDP'li belediye Kayapınar ilçesinde bulunan ve kaba inşaatları bitme aşamasında olan camilerin imar planında değişiklik yapılarak, 4 caminin yıkımı için karar verilmişti. (Ramazan Zeren-İLKHA)  

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler