Batman'da ilk defa seçimlerin yapılacağı Kardelen Mahallesi'nde muhtarlık için 30'dan fazla aday başvurdu.

Batman'da Emekli TOKİ konutlarından oluşan Kardelen Mahallesi'nde ilk defa seçim yapılacak. Mahallede, muhtar olmak için 30'un üzerinde kişi aday olurken, yaşanan durum görenleri şaşırttı.

Batman merkeze yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan Kardelen Mahallesi sakinleri, (Emekli TOKİ) 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde ilk defa oy kullanacak. Mahallede muhtar olmak için 30'un üzerinde şahıs aday oldu. Aday sayısının daha da artabileceği belirtilirken, yaşanan durum görenleri şaşırtıyor. 

2012 yılında Türkiye Emekliler Derneği Batman Şubesinin girişimleri ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından emekliler için yapılması planlanan konutlar, Kuyubaşı (Cegeluye) köyü ilerisine yapıldı. 2017 yılında tamamlanan bin 633 konut bölgesinde bir cami, bir okul, bir sağlık merkezi ve alışveriş yapılması için ticari dükkânlar kuruldu.

İlk defa mahalli seçime girecek olan Kardelen Mahallesi'nde, 2 bin 603 seçmen, 30'un üzerinde olacağı tahmin edilen muhtar adaylarından birini seçecek.

Yaklaşık 4 bin nüfuslu Emekli TOKİ, Batman merkeze bağlanarak Kardelen Mahallesi olarak ismi değiştirildi. Kurulduğu günden beri başta ulaşım olmak üzere birçok sıkıntısı mevcut olan mahallenin muhtar adaylarından Kemal Özdemir, mahallede yaşanan sorun ve çözüm yollarını anlattı.

'Siz seçin, biz hizmet edelim' sloganıyla yola çıktığını belirten Özdemir, "Allah  ömür verirse ve biz de seçilirsek Emekli TOKİ'miz için gördüğümüz eksiklikleri gidermeye çalışacağız. Burası yeni kurulmuş olan bir mahalledir ve inşallah gittikçe gelişecektir. Bu mahallenin yeni kurulması hasebiyle bir takım eksiklikleri vardır. Sıkıntıların başında gelen ulaşımdır. TOKİ'mizde oturan çoğu insan yaşlıdır. Bunlar yolculuk yaptıkları ya da şehre indikleri zaman ayakta yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar. Bu hat, Batman'ın en işlek hatlarından bir tanesidir ve yetersizdir." dedi.

Taziye evi ve sosyal tesisler gibi alanların eksik olduğunu söyleyen Özdemir, "Mahallemizde taziye evi eksikliği var. Burası şehirden uzak olduğu için insanlar taziyeleri olduğu zaman başka mahallelerde taziyelerini yapmak mecburiyetinde kalıyorlar. İnsanlar taziyeleri olduğu zaman kendi evinin yanında acılarını yaşamak istiyorlar. Bunun için mahallemizde taziye evi şarttır. Yine özellikle üzerinde duracağımız konulardan bir tanesi kötü alışkanlıklarla mücadeledir. Anne babalar kendi çocukları için en güzel ortamı arzu ederler. Bunun için de çaba sarf ederler. Bizler de aile sahibi olarak kendi çocuklarımızı rahatlıkla dışarıya bırakabilme, gözümüzün arkada kalmayacağı, aklımızın onlarda olmayacağı bir ortamın olmasını isteriz. Bu konuda gençlerimiz için kültürel ve sosyal tesislerin olması gerekir. Belediye Spor'da futbol oynamış biri olarak insanlar, kültürel çalışmalarla ilgilendikleri zaman ister istemez kötü alışkanlık ve kötü ortamlardan uzak dururlar. Bizler de bu ortamı gençlerimiz için oluşturmak mecburiyetindeyiz." ifadelerini kullandı.  

Anaokulu, ilk ve ortaokul eğitimini gören çocukların hepsinin bir binada eğitim gördüklerini, bunun da eğitim kalitesini düşürdüğünü dile getiren Özdemir, "Yine mahallemizdeki eksikliklerden bir tanesi park sorunudur. Belediyemiz burada iki tane park yapmış bulunmaktadır. Bu iki park mahallemize yetersizdir. Nüfusumuzun çok olması hasebiyle iki parkımız yetersiz kalmaktadır. Park ve yeşil alanların çoğaltılması için her türlü gayreti sarf edeceğiz. Çocuklarımızın eğitim gördüğü okulda da eksikliklerimiz var. Anaokulu, ilk ve ortaokul hepsi bir binadadır. Bu binamız da yetersizdir. Çocuklarımızın rahat bir şekilde eğitim görmeleri için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Bu hizmet ve eksikliklerimizi tamamlamak için özellikle siyasi partilerle, mülki amirlerle ve STK'larla inşallah koordineli bir şekilde çalışacağız. Var olan eksikliklerimizi elimizden geldiği müddetçe gidermeye çalışacağız." şeklinde konuştu. (Mehmet Sait Çelik –İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler