İstanbul'da düzenlenen 'Batman Tanıtım Günleri' son günde büyük bir katılımla devam ederken etkinliğe katılan İstanbul'daki Batmanlılar, memleket hasreti giderdiklerini söylediler.

Batman Valiliği koordinasyonunda ilk defa İstanbul Yenikapı'da düzenlenen "1. Batman Tanıtım Günleri" son günde de yoğun bir katılımla devam etti. Batman'ı anlatmak için düzenlenen 'Batman Tanıtım Günleri'nde katılan İstanbul'daki Batmanlılar; yöresel ürünler, geleneksel el sanatları, yöresel yemekler ve kültürel değerlerinin tanıtıldığı stantları gezerek memleket hasreti giderdiler.

5 Aralık tarihinde başlayan Batman'a özgü tüm değerlerin sergilendiği tanıtım günleri, 8 Aralık Pazar günü son buldu. Tanıtım günleri son günde de yoğun katılımla devam etti.

İstanbul'da yaşayan on binlerce Batmanlının memleket hasreti giderdiği tanıtım günlerinde Batman'a özgü yöresel lezzetler, ürünler ve kıyafetler sergilendi. Etkinliğe katılan Batmanlılar, yıllarca hasret çektikleri memleketlerinin özlemini tanıtım günleriyle gidermenin sevincini yaşadıklarını belirttiler.

"Az da olsa memleket hasreti giderdik"

Her yıl tanıtım günlerinin yapılması gerektiğini ifade eden Batmanlı Abdullah Yılmaz, "Tanıtım günlerinden çok memnun olduk. Ailemle beraber geldik. Buradaki yemeklerinin tadına baktık, hasret giderdik. Çok güzel, her zaman bunların olmasını istiyoruz. Çok iyi olur. Burada memleket yemeği yiyerek memleket hasretini az da olsa giderdik. Çok güzel geçti." diye konuştu.

"Böyle bir etkinliğin olması tabi çok hoş oldu"

Etkinliğe katılan Batmanlı Faysal Ekmen ise şunları söyledi: "Gercüşlüyüm. Böyle bir etkinliğin olması tabi çok hoş oldu. Devamını bekliyoruz. Üç gündür buradayız, memleket hasretini giderdik. İşlerimizden dolayı 4-5 yılda bir memlekete gidebiliyoruz. Bu etkinlik için Valiliğimize teşekkür ediyoruz. Duygu doluyuz."

"Her sene olmasını istiyoruz"

Tanıtım günlerinin kendileri için çok anlamlı olduğunu kaydeden Mehmet Şirin Ülker, "Çok güzel bir etkinlik olmuş. Batman Valiliğine, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Çok iyi, kendi kültürümüzü, insanlarımızı görüyoruz. Hasret gideriyoruz. Çok eğlendik. Gezdik, yöresel ürünlerimizi gördük, tadına baktık. Alışveriş yaptık, ilçelerimizle ilgili bilgi aldık. Çok beğendim. Bunun her sene olmasını istiyoruz. Daha uzun süreli olmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Batmanlı değilim ama bir Batmanlı gibi sevindim"

Batman tanıtım günlerine katılmanın sevincini yaşadıklarını vurgulayan Mardinli Mehmet Sürer, "Batman tanıtım günlerine geldik. Etkinlik muhteşem. Ailece geldik. Yöresel yemekleri yedik, çok güzel. Batmanlı değilim ama bir Batmanlı gibi sevindim. Batmanlı dostlarımız var, onlar önerdi geldik. Mutluyuz. Gelenlerin de mutlu olduğuna inanıyorum. İstanbul'dayız ama aradığımız yemekleri yedik. Herkesin etkinliklere gelmesini tavsiye ediyorum." dedi.

"Katılım hat safhada"

Tanıtım günleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Batman İl Kültür Turizm Müdürü M. İhsan Aslanlı, ziyaretçi hedeflerinin yaklaşık 350 bin civarında olduğunu aktardı.

Tanıtım günleri yapan iller arasında ilk sıralarda yer aldıklarını dile getiren Aslanlı, "Çok mutluyuz. Her alanda etkili olmaya çalıştık. Katılım hat safhadadır. Tanıtım günleri yapan iller arasında ilk 3 kesin, şu anda 2'yi zorluyoruz. Etkinlikle tecrübe kazanıyoruz. Seneye hep beraber çok daha güzel etkinliklere diyorum inşallah. Sadece bir gün de burayı ziyaret eden insan sayısı 170 bindir. Perşembe ve cuma günkü istatistiksi veriler elimizde yok. İnşallah 350 bin ziyaretçi hedefliyoruz. İnşallah bu hedefimizi yakalayacağız." dedi. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler