Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaklaşık 800 yıl önce inşa edilen tarihi Ulu Cami'nin restorasyon çalışmalarına başlandı.

Artukoğulları'ndan Yavlak Arslan tarafından Bin 200'lü yıllarda yapımına başlanan ve kardeşi Artuk Arslan tarafından 1204 yılında tamamlanan yaklaşık 800 yıl tarihi geçmişe sahip Kızıltepe tarihi ulu caminin restorasyon çalışmalarına başlandı.

Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tarihi ve mimari yapısı ile ön plana çıkan Mardin merkez ve Midyat'tan sonra, Kızıltepe ilçesinde de tarihi mekanları bir bir restore ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın insiyatifiyle Ulu Cami'nin restore edileceğini ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

"Kızıltepe ilçesindeki 800 yıllık tarihi Ulu Cami aslına uygun bir şekilde restore edilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok yetkiliye konu hakkında bilgi sunmuştuk. Bölgenin nadir eserleri arasında yer alan Kızıltepe Ulu Camisinin, aslına uygun restore edilebilmesi amacıyla, bilim heyeti eşliğinde projeleri hazırlandı. Ulu Cami'nin restorasyonu için hazırlanan proje 21.01.2015 tarihinde Diyarbakır Kültür Varlılarını Koruma Kurulu tarafından restorasyon, makine ve elektrik projeleri onaylandı.

Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından 2015 yılı yatırım programına alınan Kızıltepe Ulu Camii Restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemesi çalışmaları bugün başladı. En az 3 yıl sürecek olan restorasyon öncesinde Vakıflar Bölge müdürümüzle beraber incelemelerde bulunduk. Kızıltepe ilçemize hayırlı olsun." temennisinde bulundu. (Mehmet Aslan-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler