Özgür Kudüs Platformu tarafından “Dünya Kudüs Günü” münasebetiyle Gaziantep'te düzenlenen basın açıklamasının ardından İLKHA’ya değerlendirmelerde bulunan Gaziantepliler, Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşmadan ümmetin özgür olamayacağını vurguladılar.

Ramazan ayının son Cuma günü olarak kabul edilen Dünya Kudüs Günü'nde Gaziantep'te Cuma Namazından sonra özgür Kudüs Platformu tarafından düzenlenen basın açıklaması sonrası İlke Haber Ajansı'na değerlendirmelerde bulunan Gaziantepliler, Kudüsün özgürlüğüne kavuşmadan ümmetin özgür olamayacağını vurguladılar.

"Kudüs günü temizliktir, arınmaktır, hürriyettir ve özgürlüktür"

Kudüs'ün düşmanlara karşı kıyamda durmak olduğunu belirten Mahmut Yolcu, "Kudüs günü temizliktir, arınmaktır, hürriyettir ve özgürlüktür. Zillet değildir, başı dik olmaktır, düşmanlara karşı daima kıyamda durmaktır. Kudüs günü denildiği zaman Müslümanların bir araya gelip vahdeti oluşturmaları için, tek yürek olmaları anlaşılır. Kudüs günü denildiği zaman yeryüzünün lanetlenmiş kavmi olan ve insanoğlunun en birinci düşmanı olan Yahudilere karşı ayağa kalkıp kıyam etmektir." dedi.

Kudüs denilince nerede bir mazlum ve mustazaf insan varsa onun elinden tutmak olduğunu belirten Yolcu, "Kudüs denildiği zaman akla gelecek olan şey mazlumların elinden tutup zalimi zillete boğmaktır, zalimi alaşağı etmektir, zalimin önünü kesmektir ve zalime asla fırsat vermemektir. Yeryüzünde ne kadar zalim varsa ona karşı başı dik, alnı açık ve yüreği pek olmaktır. Dini, dili ve meşrebi ne olursa olsun onun elinden tutup ayağa kaldırmaktır." şeklinde konuştu.

"İmam Humeyni İslam ümmetinde büyük bir çığır açtı"

İmam Humeyni'nin Filistin konusunda İslam önderleri içerisinde çok büyük çaba sarf ettiğini belirten Abdulkadir Aydoğan ise Ramazan ayının son Cuma gününü "Dünya Kudüs Günü" olarak ilan eden İmam Humeyni'nin İslam ümmetinde büyük bir çığır açtığını söyledi.

"İmam Humeyni bütün emperyalizmin zalim ve hainlerin düşmanıydı"

Aydoğan, "Kudüs gününü Ramazan ayının şu son günlerinde bize yaşattığı için Allah'a hamd olsun. Bu hayırlı amelin başlamasına vesile olan rahmetli İran İslam inkılâbının önderi imam Humeyni'ye Allah rahmet eylesin. İmam Humeyni bütün emperyalizmin zalim ve hainlerin düşmanıydı. Vefatına kadar Filistin'e sahip çıkılması ile ilgili Müslümanlara tavsiyelerde bulundu. Birçok makalesinde ve söyleşisinde İsrail'in bu ümmetin düşmanı olduğunu, hepimizin bir kova su döktüğünde İsrail'in yok olup gideceğini vurgulardı." diye konuştu.

Dünya Kudüs gününü anlamak için imam Humeyni'nin de tanınması gerektiğini belirten Aydoğan, "Dünya Kudüs gününü sadece imam Humeyni ile sınırlandırmamak gerekir. Şuanda birçok İslam ülkesinde hem Şiilerde hem Sunilerde Cuma günü Kudüs'ün kurtuluş günü olarak kutluyor. Rabbim bu çabaları Müslümanların uyanışına vesile eylesin." temennisinde bulunarak bu tür basın açıklamalarının basite alınmaması gerektiğine dikkat çekti.

özellikle gençlerin Kudüs'ü unutmaması gerektiğini dile getiren Aydoğan son olarak İslam ümmetinin duyarlı olması gerektiğini, Müslümanların sesi ne kadar çok çıkarsa kâfirlerin ve İslam düşmanlarının yok olmasına biraz daha katkı sağlayacağını belirtti.

Kudüsün özgürlüğüne kavuşmadan ümmetin özgür olamayacağını belirten Erdal Beken de, Kudüs'ün özgür olmasını istediğini söyledi. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler