​Vatandaşlar, Siirt'in Ulus Mahallesi'nde can güvenliği açısından risk oluşturan ve madde bağımlılarının mekanı haline gelen metruk binanın yıkılmasını istedi.

Siirt Merkez Ulus Mahallesi 601 sokakta ikamet eden vatandaşlar, kış ayında meydana gelen yağışlar nedeni ile sokaklarında bulunan metruk binanın her an yıkılabileceğini ifade etti.

Öte yandan da vatandaşlar, evi mesken tutan madde bağımlıları yüzünden can ve mal güvenliklerinin olmadığına dikkat çekerek yetkilileri bir an önce harekete geçmeye davet etti.

"Evin yıkılma tehlikesi yüzünden hem can hem de mal güvenliğimiz yok"

Harabe evin yıkılma tehlikesi yüzünden eşinin birçok önlem aldığını ifade eden Akide Siper, bir başka tehlikenin ise madde bağımlılarının evi mesken tutması olduğuna dikkat çekti.

Siper, "Çocuklarım sürekli evin önünde oyun oynuyor ama bu sokakta bulunan harabe evin yıkılma tehlikesi yüzünden hem can hem de mal güvenliğimiz yok. 'Çocuklar harabe evin içine girmesin' diye eşim, briketlerle pencereleri kapattı, duvar ördü ve sürekli çocuklarımıza 'burada oynamayın' diyoruz çünkü evin yıkılma tehlikesi var. Evin için de bir de bir kuyu var çocuklar her an içine düşebilir. Bu nedenle çocuklarımızı kapının önünden ayıramıyoruz." dedi.

"Evin yıkılma tehlikesinin yanı sıra bir de içkici ve tinerciler evi mesken tuttu"

Harabe evin yıkılma tehlikesinin yanı sıra bir de içkici ve tinercilerin evi mesken tuttuğunu ifade eden Siper, "Uyuşturucu madde bağımlıları sürekli evin içine girip çıkıyorlar. Ev bize çok yakın olduğu için bazen evimizin penceresine bile çıkmaya korkuyoruz çünkü her an üzerimize yıkılabilir, evimize de zarar verebilir. Bize ve çocuklarımıza zarar gelmeden önce yetkililere seslenmek istiyorum; 'Gelip bu evi yıksınlar." diye konuştu.

"Harabe evin yıkılması için Belediye'ye birkaç kez müracaat ettik ama bir sonuç alamadık"

"Karşımızda bulunan harabe ev bizim için çok sıkıntılıdır. Birinin üzerine yıkılsa hem bizim hem de ev sahibinin başı belaya girer." diyen Ali Siper, " Çocuklar da sürekli evin içine giriyor, çok korkuyoruz. Ama bir başka sorun ise içkici ve berduşlar da evi mesken tuttu, bu nedenle evin yıkılmasını istiyoruz. Belediye'ye birkaç kez müracaat ettik ama bir sonuç alamadık. Ev sahibi de evin yıkılmasını ve başına bela olmasını istemiyor. Evin içinde bir tane kuyu var ve göçükler oluşmuş durumda, bu nedenle çok korkuyoruz. Evin yıkılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Madde bağımlılarının mesken tutuğu harabe evin yıkılmamasına vatandaşlardan tepki geldi

"Biri bu binanın altında kalsa nasıl hesabı verilecek"

Siirt'te harabeye dönmüş binaların yıkılması gerektiğini ifade eden Âdem Siper, neden olarak ise uyuşturucu madde kullanan gençlerin özellikle bu tür binaları mesken tuttuğuna dikkat çekti.

Siper, "Bu durumdan mahalleli rahatsız olmaktadırlar. Hepimizin annesi ve kız kardeşleri var, sokağa bile çıkamıyorlar. Ben, bu mesele yüzünden kaç sefer tartışmaya giriştim ama bu tartışmaların büyüyüp daha büyük olaylara neden olmadan bir çözüm bulunmalı. Evin kullanılamaz hale geldiği görülüyor, yetkililerin harekete geçmesini istiyorum. Belediye'ye haber verdik ama halen bir sonuç alamadık. Geçenlerde benim motorum bir duvarın altında kaldı, malıma zarar geldi ama biz bir candan söz ediyoruz. Yarın öbür gün biri bu binanın altında kalsa nasıl hesabı verilecek." şeklinde konuştu.

"Eşimiz, çoluk-çocuğumuz, torunlarımız var ama can güvenliğimiz yok"

Sadece kendilerinin değil bu sokağı kullanan vatandaşların da can güvenliği olmadığını dile getiren Milli Eğitim Müdürlüğünde Memur Abdülbari Sezgin, "Sokağı sadece biz değil birçok insan kullanıyor. Her an bu ev göçebilir ve altında çocuklar da kalabilir. Can ve mal güvenliğimizden endişeliyiz. Yetkililerden ricamız, bu harabeyi gelip yıksınlar. Tinercisi geliyor, esrarkeşi geliyor, hırsızı geliyor, içkicisi geliyor. Yani can güvenliğimiz yok, eşimiz, çoluk-çocuğumuz, torunlarımız var ama can güvenliğimiz yok. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler