Vali Aydın Baruş, Cumhuriyet Örnek Köy Mahallesi ve Kırlangıç Mahallesinde bulunan Tarımsal Üretim ve AR-GE sahası ile Yeşil Gıda Seracılık alanında yaptığı incelemelerde yetkililerden bilgi aldı.

Vali Baruş, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Kayısı Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle Cumhuriyet Örnekköy ile Akçadağ Kırlangıç mahalleleri arasındaki 177 dönümlük alana kurulan Tarımsal Üretim ve AR-GE sahasında Yeşilyurt Belediyesince ekimi ve bakımı yapılan dermason fasulye ve nohut tarlalarını inceledi.

Baruş, Tarımsal Üretim ve AR-GE sahası hakkında Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Tarım ve Orman İl Müdür Tahir Macit ve Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan’dan bilgiler aldı.

Burada konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Üretenin, üretimin ve çiftçimizin her zaman yanındayız, hizmet veren belediye anlayışı ile birlikte üreten bir belediye olmak için çalışıyoruz” dedi.

Bastıkları toprağın her şeyin başlangıcı olduğunu ve topraktan çıkan bitki ve yetiştirilen ürünlerle yaşamın devam ettirildiğini hatırlatan Vali Aydın Baruş, şöyle devam etti:

Tarımsal üretimini ne kadar arttırabilirsek dünya karşısında o kadar rahat oluruz. Bu Pandemi sürecinde tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğu ne kadar stratejik bir değere sahip olduğu açıkça ortaya çıktı. Yeşilyurt İlçemiz tarımsal faaliyetlerin yoğun bir şekilde yürütüldüğü bir ilçe. Vatandaşlarımızın tarımsal faaliyetlerine öncülük edilmesi, yeni teknik gelişmelerden haberdar edilmesi ve arazilerini iyi bir şekilde değerlendirmeleri için alternatif ürün çalışmalarının yapılması son derece önemli. Bu nedenle Kayısı Araştırma Enstitümüze ait bu arazinin bir kısmı Yeşilyurt Belediyemize tahsis edildi. Türkiye’de ilçe belediyeleri genelde bu meselelere eğilmez ama Yeşilyurt Belediyemizin bu konuda çok başarılı çalışmaları var. Seracılıktan elde edilen ürünlerin tesislerde kullanımı ve satış merkezlerinde satma işlemleri ile çok mesafe kat ettiler. Bu arazide de yaklaşık 50 dönüm fasulye 100 dönüm de nohut ekimi yaptılar. Aslında bunun bir amacı da yöre çiftçisine yol göstermek, bu toprakların boş kalmamasını sağlamak ve hangi ürün topraklarımızda daha verimli daha ekonomik yetişiyorsa çiftçimize göstererek onlara rehberlik etmektir. Bu manada Yeşilyurt Belediye Başkanımızı ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum”

Vali Baruş ve beraberindekiler, daha sonra Yüzakı Bulvarında faaliyetine devam ettirilen Yeşil Gıda Seracılık Alanını incelediler. Burada yetiştirilen ürün çeşitliliğini, yetiştirme şekilleri ve bakım yöntemleri hakkında detaylı bilgiler alan Vali Baruş, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve ekibine bu başarılı çalışmalardan ötürü teşekkür etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler