Mardin'de, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle çeşitli program, etkinlik ve ziyaretler gerçekleşti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Mardin’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ziyaretlerin de yapıldığı etkinliklerde, özel bir hastane gazetecilere ücretsiz Check-up hizmeti sunarken, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi. Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ile Eğitim Bir-Sen de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla verdikleri yemekte gazetecilerle bir araya geldi.

Gazetecilere ücretsiz Check-Up

Mardin'de 2009 yılından beri sağlık alanında hizmet sunan Özel Mardin Park Hastanesi, kentte görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcilerine yönelik olarak ücretsiz Check-up hizmeti verdi.

Saat 08.00’de özel hastanenin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sadettin Ersöz tarafından karşılanan gazeteciler, kendilerine uygulanılacak Check-Up için hasta yönlendirme görevlilerinin refakatinde ilgili birimlere götürülerek ilgili tetkik ve muayeneye tabii tutuldu.

Ersöz, gece gündüz demeden görevleri başında olan gazetecilerin sağlıklı bir bünyeye sahip olmaları için kurumsal olarak imkânları dâhilinde destek olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Gazetecilerin zor ve meşakkatli bir görev yaptığına işaret eden Ersöz, "Halkın haber alma hakkını zor şartlar altında yerine getiren basın mensupları kamuoyunu gelişmelerden haberdar etme adına önemli bir kamu görevini yerine getiriyorlar. Bu özel günlerinde Mardin'de görev yapan basın mensuplarımızın sağlıklı bir bedene sahip olmaları ve bunu sosyal yaşamlarına da pozitif anlamda yansıtabilmeleri açısından kurumsal olarak bir nebze de olsa katkıda bulunmak istedik." diye konuştu

Vali'den gazetecilere kahvaltılı kutlama

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman ise 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kapsamında şehirde görev yapan gazeteciler ile kahvaltıda bir araya geldi.

Bir otelde düzenlenen buluşmada konuşan Yaman, gazeteciliğin zor bir meslek grubu olduğunu kaydetti.

Gazeteciliği mesai mefhumu olmadan stresli bir meslek olduğunu vurgulayan Yaman, "Gazetecilik zor bir meslek grubu. Mesai mefhumu olmadan hem stres hem zor şartlarda bir kamu görevi ifa ediyorlar. Yerel, ulusal ve uluslararası gazetecilik günümüzde artık çok önemlidir. Çünkü insanlar olan bitenden muhakkak haberdar olmak istiyor. Bu nedenle bu sektörde çalışan emek veren, gayret gösteren bir sürü arkadaşımız ve dostumuz çok kısa sürede bilgilendirilmek üzere haber yapıyorlar. Bu vesileyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.” dedi.

Programlar gün boyu sürecek

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi ile Mardin İl Sağlık Müdürlüğü de "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla program düzenledi.

Zor şartlar altında çalışan ve yaptıkları haberlerde başkalarının sıkıntılarını dile getiren gazetecilerin de sorunlarının bulunduğunun farkında olduklarını kaydeden Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyüp Değer, şunları söyledi:

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, gazeteciler için sembolik bir gündür. Ancak her şart ve koşulda her bireyin evrensel bir hakkı olan haber alma hakkını giderme açısından önemli bir görev ifa eden gazetecilerimiz bizim için önemlidirler. Bu özel günün gazetecilerimiz için daha iyi çalışma koşullarının oluştuğu, sosyal ve ekonomik haklarının tam anlamıyla kazanıldığı bir gün olması hepimizin ortak arzusudur. Bu vesileyle de farkında olduğumuz zor çalışma koşullarınızın bütün basın emekçilerinin mesleklerini daha rahat ve verimli icra edebilmeleri için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını. Yapılacak yasal düzenlemelerin de uygulanmasında azami ihtimamın gösterilmesi ortak dileğimizdir. Bu gün vesilesiyle sahada çalışan gazetecilerimize, bir kez daha çalışma hayatlarında üstün başarılar diliyorum.” (M. Salih Keskin - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler