Millî Savunma Bakanlığı, operasyonun devam ettiği bölgede yapılan arama tarafa faaliyeti sırasında, 5 giriş-çıkışı olan bir tünelin tespit edildiği, sığınakta çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini açıkladı.

Millî Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Pençe-Kaplan Operasyonu'nda Kahraman Komandolarımız teröristlerin inlerine girmeye devam ediyor. Bölgede icra edilen arama tarama faaliyetinde üzeri gizleme ağı ve halı ile kapatılmış olan bir sığınak girişi keşfedildi.

Pençe Kaplan Operasyonu'nda 1200 metre uzunluğunda tünel tespit edildi

Yapılan inceleme sonucunda örümcek ağı şeklinde inşa edilen ve asgari 1200 metre uzunluğunda 5 giriş-çıkışı ve 2 yatma yeri, bir görüntü izleme merkezi ve bu merkeze bağlı tünel çıkışında ağaca monte edilmiş PTZ kamera, bir banyo, bir tuvalet, bir mutfak, bir su depo odası ve çeşitli amaçlar için kullanılan depo odalarından oluşan bir tünel tespit edildi."

Pençe Kaplan Operasyonu'nda 1200 metre uzunluğunda tünel tespit edildi

Sığınak çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Açıklamanın devamında, söz konusu tünelde yapılan arama-tarama faaliyetlerinde; "Bir adet M16A4 Piyade Tüfeği, bir adet Doçka Uçaksavar silahı ve 4 sandık mühimmatı, 28 adet Anti-Tank RPG 7 mühimmatı, 6 adet Anti-Personel RPG 7 mühimmatı, 250 adet M16 mühimmatı ve 4 adet şarjörü, 4 adet dolu Kanas şarjörü, 5 sandık PKMS mühimmatı ve bir adet PKMS dürbünü, 5 sandık AK-47 piyade tüfeği mühimmatı ve 13 adet dolu şarjörü, 10 adet el bombası, bol miktarda amonyum nitrat, 5 bin 700 adet elektrikli fünye, 6 bin adet mekanik fünye, 9 adet Alpha Fire düzenek ve 2 adet ateşleme kumandası, 3 adet 5 litrelik, 2 adet 2.5 litrelik, 2 adet 2 litrelik bidonlara sıkılanmış EYP ana imla hakkı, bol miktarda pil ve pil bloğu, bol miktarda çıt çıt düzenek, bir adet hilti, 2 adet Baofeng Walkie Talkie, PTZ kamera, kamera izleme sistemi, termal şemsiye, keskin nişancı kıyafeti, gizleme ağı, bir adet atış kulaklığı ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildi." ifadelerine yer verildi.

Pençe Kaplan Operasyonu'nda 1200 metre uzunluğunda tünel tespit edildi

Tespit edilen malzeme ve EYP'lerin METİ timleri tarafından yerinde imha edildiği belirtildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler