Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Başkanı Sıtkı Güneş, hububat hasadının ardından özellikle Diyarbakır’ın Silvan ve Bismil ilçelerinde artış gösteren anız yangınlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen anız yangınlarına tepki gösteren Güneş, “Son günlerde ilimizin üzerine bir tabaka şeklinde yayılmış duman ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Anız yakanları insanlıktan nasibini almamış kişiler olarak görüyorum. Çünkü bu insanlar Allah’tan korkmuyorlar. Bu anızın hem insanlara ve toprağın içindeki canlı hayvanlara zarar verdiğini görmüyorlar mı?” diye sordu.

Vatandaşların anız yangınları nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşadığını vurgulayan Güneş, “Özellikle şu pandemi süreci içerisinde vatandaşlarımızın güzel bir havayı solumaya ihtiyacı varken ve insan sağlığı için oksijene ihtiyaç olduğu bir dönemde anız yakmak bir cinayettir. Anız yüzünden insanlar evlerinde pencerelerini açıp güzel bir hava solamaz hale gelmiş durumda. Evin içerisinde yaşlılarımız, kronik hastalıklara yakalanmış vatandaşlarımız ve çocuklarımız var ama anızdan çok mustarip duruma düşmüşler.” diye konuştu.

Anız yakanların desteklerinin doğrudan kesilmesi gerektiğini ifade eden Güneş son olarak şunları söyledi: “Sağlık ve Çevrecilik Derneği olarak anız yakanların doğrudan gelir desteğinin kesilmesini ve gelecek yıl tarlalarının sürülmesine izin verilmemesini istiyoruz. Anız yakanlara yönelik ciddi müeyyideler uygulanılırsa ancak anız yangınları son bulur.”(İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler