​Semt pazarlarında maske takılması zorunluluğunun getirilmesinin ardından semt pazarı girişlerinde duran zabıta ekipleri, maskesiz vatandaşlara ve esnafa maske dağıttı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak" açıklamasının ardından semt pazar yerlerine maske takma zorunluluğu getirildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri semt pazarları girişinde durarak pazara giren vatandaşlara ve esnafa ücretsiz maske dağıttı.

Semt pazarı esnafı semt pazarındaki uygulamaların satışlarını düşürdüğü savunurken bazı vatandaşlar ise uygulamayı beğendiklerini söyledi.

“Maskesiz ve eldivensiz çıkmayın”

Yenişehir Mahallesindeki pazarda satıcılık yapan Mehmet Beler, “Satışlarımız eskiye oranla düştü. İnsanlar aldıkları ürünleri seçmek istiyor. Seçmek için izin vermediğimiz zaman müşteriler almıyorlar. Alışveriş yapmadıkları zaman bu bizi etkiliyor. Bizde isteriz insanlar, istedikleri ürünleri seçerek alsınlar. Serbest olursa fakir fukaralar doyar. Bu bir haftadır bu uygulamadan çok etkilendik. Pazar yerinde maske takılması kuralına uyan kendi sağlığı için uyuyor. Biz istiyoruz ki bütün insanlar uysun. Biz maskesiz dışarı çıkamıyoruz. Yetkililer bunu kendi sağlımız için istiyorlar. Bütün vatandaşlarımızdan ricamız; Allah rızası için maskesiz ve eldivensiz çıkmayın. Kendi aralarındaki sosyal mesafe kuralına uysunlar.” ifadelerini kullandı.

“Kimse pazara gelmiyor, korkuyor”

Coronavirus kapsamında pazar yerlerinde alınan tedbirlerin satışlarını azalttığını belirten pazar esnaflarından İzzettin Taşkın, “Satışlarımızı bu durum çok etkiledi. Bir ürün satamıyoruz. Eskiden 100 tane aldığımız üründen şimdi 10 tane alıyoruz. Fazla eşya alamıyoruz. Millet ürün almıyor. Kimse pazara gelmiyor, korkuyor. Bizde gayet tedbirli çalışıyoruz. Pazar yerinde maske takılması kuralına kimse uymuyor. ” şeklinde konuştu.

Pazarda satışların durduğunu belirten pazar esnaflarından Zeynel Abidin Deniz, “Pazar yerlerinde alınan tedbirler satışlarımızı etkiledi. Satışlarımız biraz durdu. Halkımız korkuyor, çıkmıyor dışarıya…” diye konuştu.

“Kimse alacakları ürünlere dokunmasın, temizlik ve hijyen çok önemli”

Pazarda alışverişe çıkan vatandaşlardan Nuri Çiftçi, pazar yerinde alınan tedbirlerin önemli olduğunu ifade ederek, “Şanlıurfa’da çok güze bir uygulama… Herkese tavsiye ediyorum. Kimse alacakları ürünlere dokunmasın. Temizlik ve hijyen çok önemli… Sadece ürünü satan satıcı eşyaları dokunsun.” dedi.

“Devlet, vatandaşlardan elektrik, su ve doğalgaz parası almasın”

Devletin dışarı çıkmayan vatandaşlara destek olması gerektiğini vurgulayan Mehmet Demir, “İnsanlar dışarıya çıkamıyorlar. Doğalgaz, elektrik ve su parasını insanlardan almasınlar. İnsanlar çalışmıyor. Çalışmayan bir insan nasıl bunları ödeyecek. Benim cebimde para yok. Ben 3 ay sonra bunların parasını ödeyecekler. Pazara gelmişim elimi hiçbir şeye atamıyorum. O zaman herkesi hapis etsinler dışarı çıkmasın. Tamam, hastalık var kabul ediyoruz. Ecele gelen bir şekilde gidecek.” İfadelerini kullandı. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler