Ilısu Baraj Gölü Projesi kapsamında Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bulunan tarihi yapıların taşınma işlemleri sürüyor.

Bu kapsamda, daha önce minaresi taşınan ve 610 yıllık bir tarihe sahip olan Er-Rızk Camii'nin taşınması için başlatılan çalışmalar son aşamasına geldi.

Ilısu Baraj Gölü Projesi baraj göleti altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında, 12 Mayıs 2017 yılında ilk olarak Zeynel Bey Türbesi taşındı.

Zeynel Bey Türbesinin taşınmasının ardından Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Eyyubi (Kızlar) Camisi, Sultan Süleyman Külliye kapısı (Taçkapı), çeşmesi ile minaresi ve Er-Rızk Camii minaresi taş taş sökülerek Kültürel Park Alanı'na taşındı. Kalan diğer eserlerin taşınması için çalışmalar devam ediyor.

Asırlık Er-Rızk Camii'nin taşınması için Hasankeyf'in tarihi çarşısı olan Kale Sokağı'ndaki esnaflar, 4 Kasım 2019 tarihinden itibaren yeni Hasankeyf'e taşınıp tamamıyla boşaltılan sokakta yıkım işlemleri başlatılmış ve yıkım işleri de son aşamaya gelmiş durumda.

"Er-Rızk parçalarının taşınma çalışmaları devam ediyor"

Kalan Er-Rızk Camii parçalarının taşınma çalışmalarıyla bilgi veren Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, "Er-Rızk parçalarının taşınma çalışmaları devam ediyor. Şu an Er-Rızk Camii'nin 4 parkası kalmış durumdadır. Çalışmalar devam ediyor. Eski çarşının yıkılması tüm Hasankeyf'i üzdü Hasankeyf'in can damarıydı, kalbiydi. Esnafların tek tük taşınma işlemleri devam ediyor." dedi.

"Eski Hasankeyf'te artık yaşam bitti"

Yeni Hasankeyf yerleşkesinde sorunların var olduğuna dikkat çeken Akdeniz, "Yeni Hasankeyf'e taşındığımızda karşımıza sorunlar çıkıyor. Dükkânların açılması için ruhsatta zorluklar çıkarılıyor. Sokak lambaları yanmıyor. Çöp sorunu var. Çözülmesi için bunları dile getiriyoruz. Bu sorunların bir an önce giderilmesi örnek şehir Hasankeyf'in bir an önce faaliyete geçmesini istiyoruz. Eski Hasankeyf'te artık yaşam bitti. Yeni Hasankeyf'te yaşam başladı." şeklinde konuştu.

"Hak sahibi olamamış esnafımız ve vatandaşımız var"

Hak sahibi olamamış Hasankeyflilere haklarının verilmesi gerektiğine söyleyen Akdeniz, "Hak sahibi olamamış esnafımız ve vatandaşımız var. Bunların sorununun ne olacağını merak ediyoruz. Bir an önce bunlara bir çare bulunması, bu insanlarımızın da yeni Hasankeyf'e gönül rahatlığı içinde gitmesi gerekir. Evi yoksa bu insanlar ne yapacak, nereye gidecek. Bunlara bir an önce bir çare bulunması gerekir. Halkımız bu konuda mustarip. Yetkililere sesleniyoruz; aile vasfı taşımayan veya yeni evlenmiş gençlerimize de bir an önce bir hak sahipliği tanınması gerekir." ifadelerini kullandı.

"Kültürel Park Alanı'nda çalışmalar son hızla devam etmektedir"

Taşınan kültür varlıkları hakkında bilgi veren Akdeniz, şunları kaydetti:

"Şu anda Kültürel Park Alanı'nda çalışmalar son hızla devam etmektedir. Tabi her şey Er-Rızk Camii'nin taşınmasını bekliyor. Kalan eserler de taşındığı zaman minareler yerlerine monte edildiğinde tarihi kültür varlıklarının taşınması bitmiş olacak. Tek sıkıntı çevre düzeninin çok ağır olduğunu görüyoruz. Bir an önce çevre düzenlenmesine geçilmesi lazımdır. Tarihi kültür varlıkları arasındaki yol çalışması bir an evvel bağlanması, müzeye giden yolların bir an önce açılması gerekir ki halk oraya gelebilsin." (Mehmet Sait Çelik-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler