​Umut Kervanı Vakfı, 2018 yılında çeşitli kalemlerde ayni ve nakdi olarak yaklaşık 50 bin aileye 6 milyon TL yardım ulaştırarak muhtaçların umudu oldu.

2013 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana toplumda mağdur ve ihtiyaç sahiplerine ulaşma konusunda her geçen gün yardımlarını artırarak faaliyetlerine devam eden Umut Kervanı Vakfı, 2018 yılı boyunca hayırseverlerin desteğiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı yardımları, hazırladığı faaliyet raporuyla kamuoyuna duyurdu.

Rapora göre Vakıf, yıl içerisinde çeşitli kalemlerde ayni ve nakdi olarak yaklaşık 50 bin aileye 6 milyon TL yardım ulaştırdı.

Yapılan yardımlar kapsamında, 2 bin 697 aileye toplamda bir milyon 120 bin 819 TL değerinde düzenli olarak nakdi yardım, Ramazan ayında ve farklı zamanlarda toplamda 19 bin 536 aileye bir milyon 613 bin 868,53 TL değerinde gıda kolisi, Kurban bayramında 12 bin 871 aileye 963 bin 564,15 TL değerinde et yardımı yapıldı. Kurban Bayramı dışında da bin 691 aileye toplamda 27 bin 315 TL değerinde beyaz et yardımı yapıldı.

Büyük çoğunluğu yurt dışında kurban, adak ve akika toplamda 375 adet olmak üzere bin 720 TL karşılığında bağış yapan vakıf, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı başında yaklaşık 889 aile ve öğrencilerine de toplamda 83 bin 625 TL değerinde kırtasiye malzemesi yardımı yaptı.

Vakfın yıl boyunca yaptığı diğer yardımlar şu şekilde:

6 bin 281 aileye toplamda bir milyon 95 bin 212,38 TL değerinde giyim. 251 aileye toplam 142 bin 424,80 TL değerinde ev eşyası. 101 aileye 82 bin 975 TL değerinde yakacak yardımı. 574 aileye 19 bin 940 TL değerinde un. 877 aileye 76 bin 854 TL değerinde temizlik ürünü. Yetim ve mağdur olan toplamda 2 bin 461 aileye 173 bin 190 TL değerinde ayakkabı yardımı, hem yerelde hem de ülkelerindeki savaştan dolayı ülkemize sığınan mağdur ailelerden oluşan 457 aileye toplamda 28 bin 506 TL değerinde sıcak yemek. Başta Bangladeş olmak üzere medresede okuyan talebelerin Kur'an-ı Kerim ihtiyacını gidermek için 8 bin 200 TL değerinde Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Ayrıca 2 vatandaşa 9 bin 450 TL değerinde akülü Sandalye ile birlikte Afrika’da 6 adet su kuyusunu da açarak halkın istifadesine sunuldu.

2018 yılında gerçekleştirdikleri yardıma ilişkin konuşan Umut Kervanı Genel Başkanı Cengiz Kurtaran, "2018 yılı içerisinde üç kıtada yayın yapan Rehber TV de 'Umut Kervanı' programında her hafta yaptıkları yardımlara yer vererek toplumda mağdur ve ihtiyaç sahibi olan halkımıza nasıl ulaştığımızı, onlara hangi şartlarda yardım yaptığımızı anlattık. Bununla beraber canlı yayına katılarak ihtiyaç sahibi olan ailelerimize katkı sunanların yardımlarını TV programı sonrasında mağdur ailelerimize ulaştırdık." dedi.

"2019 yılında da umut olmaya devam edeceğiz"

Başta Yemen olmak üzere İslam coğrafyasının birçok ülkesinde yardım faaliyetleri yaptıklarını belirten Kurtaran, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

Gerek savaştan dolayı gerek kıtlıktan dolayı ve gerekse imkânsızlıklar yüzünden biçare kalmış aç-susuz kardeşlerimize acil yardım çağrısı sonrasında hayırsever vatandaşlarımızdan gelen yardımları ulaştırdık. Yıl içerisinde resmi kurumlara, basın yayın kuruluşlarına, işadamlarına, esnaflara ve halkımızdan birçok kesime ziyaretler gerçekleştirerek çalışmalarımızı tanıtım fırsatını bulduk hem de hayırseverler ve ihtiyaç sahipleri arasında köprü vazifesi görerek birçok yardımı gerçekleştirdik ve mağduriyeti giderdik. Umut Kervanı olarak geçen yıllarda fakir muhtaç ve yetim ailelerimize nasıl umut olduysak, inşallah 2019 yılında da umut olmaya devam edeceğiz. Hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında umut olmaya devam edeceğiz. Bu konuda aracılığımız ile ihtiyaç sahibi mağdur ve yetimlere yardımlarını esirgemeyen tüm hayırseverlerimize bir kez daha teşekkür eder, Rabbimizden kendilerine kat kat ecir vermesini dileriz. Rabbimiz yaptıkları tüm yardımları katında kabul etsin mallarını bereketlendirsin.

Kurtaran, yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda çağrılarına cevap vererek kendilerini yalnız bırakmayan, ihlasla samimiyetle fedakarlık yapan herkese teşekkür etti. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler